Domů Zdraví Záněty Zánět jícnu: příznaky, léčba

Zánět jícnu: příznaky, léčba

Choroby trávicího traktu patří do skupiny těch nejrizikovějších, protože lidé často jejich příznaky podceňují. Případné obtíže přisuzují špatnému jídlu nebo stresu a specialistu vyhledávají až ve chvílích, kdy už se to nedá vydržet. Mezi taková onemocnění patří i zánět jícnu (ezofagitida), při kterém dochází k poškození jeho sliznice. Jaké jsou hlavní symptomy a jak se tato nemoc léčí?

Jícen je orgán v zažívacím traktu, do kterého se dostává rozmělněná potrava z dutiny ústní. Je to hladká trubice s vlastní peristaltikou. Ta se stará o to, aby byla potrava přesunuta dále do žaludku. Sliznice jícnu tak přichází do styku s jídlem, které konzumujeme, ale mnohdy také s obsahem žaludku a žaludečními šťávami. Zpětný tok šťáv do jícnu je nežádoucí a může být způsoben špatnými stravovacími návyky nebo refluxní chorobou jícnu. A právě tato choroba je vůbec nejčastější příčinou vzniku zánětu jícnu. K dalším se řadí alkoholismus, užívání některých léků, poleptání kyselinou či louhem, ozařování nebo zavádění sondy a zřídka také plísňová či virová infekce.Špatné stravovací návyky vedou k zánětu jícnu

Příznaky zánětu jícnu

Hlavním symptomem je ostrá a palčivá bolest za hrudní kostí popisovaná jako pálení žáhy (pyróza). Na začátku nemoci nastává jen po určitých jídlech, posléze se intenzita i počet opakování navyšuje. V pokročilém stádiu nemocný trpí bolestí i v noci a s prázdným žaludkem. K dalším příznakům se řadí:

  • obtížné či bolestivé polykání
  • pocit „knedlíku v krku“
  • tlak v nadbřišku
  • chrapot
  • vydávání chraplavých zvuků při dýchání
  • zápach z úst
  • říhání
  • zvracení krve
  • černá stolice
  • úbytek váhy
  • v některých případech i vyšší kazivost zubů

Léčba zánětu jícnu

V případě lehčí formy zánětu spočívá léčba v režimových opatřeních a podávání léků, které potlačují reflux, podporují regeneraci poškozené sliznice a zlepšují práci jícnového svěrače. U závažnějších a pokročilejších stádií se přistupuje k chirurgickému zákroku a následnému podávání medikamentů.

Rizikové faktory

Bez ohledu na stádium zánětu je nutné uvědomit si rizikové faktory, které stav zhoršují nebo ho potenciálně mohou zhoršit. Nemocný se tedy musí vyvarovat dráždivým jídlům (především pálivá, přesolená, smažená, tučná) a potravinám (především cibule, česnek, čokoláda, pečivo), omezit spotřebu alkoholických nápojů a kávy, přestat kouřit, nepřetěžovat se, nezvedat těžké věci. Doporučuje se také upravit stravovací návyky, tedy rozložit si celodenní jídlo do 5 menších porcí a nejíst před ulehnutím do postele.

Možné komplikace zánětu jícnu

Tak jako každá choroba, i neléčený zánět jícnu může znamenat rozvoj dalších obtíží. Obvykle tak dochází k zúžení jícnu, vzniku tzv. Barretova jícnu (metaplazie s prekancerózními vlastnostmi) nebo jícnového vředu. Jakékoliv nepříjemnosti spojené s fungováním zažívacího traktu je proto nutné řešit okamžitě a bez zbytečného odkladu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno