Domů Zdraví Záněty Zánět ramenního kloubu

Zánět ramenního kloubu

Ramenní kloub patří mezi naše velké klouby. Na rozdíl od kolenního, ho využívají každý den prakticky všichni. Správně fungující ramenní kloub je nutný pro školáka, učitele, zaměstnance v kanceláři nebo pro dělníka v továrně. Každý z vás by měl o své klouby pečovat a předcházet jejich poruchám a disfunkčním stavům. Dnes se zaměříme konkrétně na zánět ramenního kloubu. Povíme si něco o jeho příznacích, léčbě i prevenci.

Jak se zánět ramenního kloubu pozná?

Rameno může člověka bolet z mnoha důvodů. Často se jedná o skřípnutý nerv v krční páteři, vyhřezlou páteřníŽena drží muže v modro bílém tričku za bolavé ramenoploténku, artritidu a tak podobně. Navíc většina z těchto nemocí způsobuje bolest a omezuje pacientovu danou ruku v pohyblivosti, tak jako zánět. Zánětu ramene připadá však pouhých 11 % ze všech možných variant onemocnění.

Jaké jsou konkrétně jeho příznaky? Rameno bolí, v pozdních stádiích nemoci se připravte na skutečně intenzivní bolest. S tím je spojena i zhoršená hybnost celého kloubu a tím pádem i celé ruky.

Podíváte-li se podrobněji na postiženou ruku, bude vám oproti její sestře připadat bledá a oteklá. Rameno však nemusí být zarudlé ani horké.

Klasický vs. chronický zánět

Klasický zánět vzniká u osob každého věku i pohlaví. Většinou ho má za následek nadměrné a dlouhodobé přetěžování ramenního kloubu (návštěvníci posiloven, sportovci, pracovníci ve výrobních závodech). Přispět k tomu může i prochladnutí.

Na druhé straně tu máme chronický zánět. Ten se vyskytuje nejčastěji u starších osob, které prodělaly úraz nebo jsou z důvodu nemoci či stáří odkázány na lůžko. Chronická podoba nemoci postupuje mnohem pomaleji. Rameno bolí, je méně pohyblivé, ale jinak vypadá naprosto v pořádku (není oteklé, zarudlé a ruka není bledá).

Léčba zánětu ramenního kloubu

Nedělejte stejnou chybu, jako celá řada pacientů a nesnažte se tento neduh řešit bez lékařské pomoci. Lidé se totiž naučili chodit s bolavými zády, klouby a svaly k masérům, domácím léčitelům a chiropraktikům. Teprve až když jim tato léčba nepomáhá, obrací se (často s ještě horším zdravotním stavem) na lékaře.

Návštěva lékaře by pro vás měla být prioritní. Jednoduše mu popište podrobně své symptomy a nechte jeho, jakožto odborníka, posoudit váš zdravotní stav. Většinou vás odešle na další vyšetření (např. RTG). Vyloučí ostatní příčiny a pokud objeví zánět, začne s léčbou.

Kloub je pochopitelně nutné šetřit. Vhodné je mazání protizánětlivými mastmi nebo gely. V závislosti na stádium nemoci vám budou předepsány vhodné medikamenty. Chronický zánět ramene se léčí opětovným rozhýbáním pacienta pomocí rehabilitace.

Jako prevenci vám doporučujeme nepřetěžovat své tělo (máte přeci jenom jedno) a řídit se podle jeho signálů (neignorovat bolest).

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno