Zánět žil: Jaké jsou příznaky?

Jak poznáte zánět žil? Proč je toto onemocnění nebezpečné a návštěvu lékaře byste rozhodně neměli odkládat? Jaké jsou možnosti léčby?

K zánětu žil zpravidla dochází, pokud se krevní tok v žilách zpomalí. V takovém případě může dojít také ke vzniku krevní sraženiny – trombózy. Ta přitom nepostihuje jen starší lidi, ale také mladé lidi, kteří trpí nadměrnou srážlivostí krve.

Kdy může dojít k zánětu žil?

  • poškození cévní stěny (chirurgický zákrok, úraz, vedlejší účinky léků)
  • obezita
  • těhotenství
  • upoutání na lůžko
  • kardiovaskulární onemocnění (mozková příhoda, infarkt apod.)
  • dlouhé cestování (cestovní trombóza) – například při dlouhém letu může dojít k ucpání žil zejména na dolních končetinách

Příznaky zánětu žil

Zánět žil mohou doprovázet otoky, které jsou na omak bolestivé, zarudnutí a ztvrdnutí kůže v okolí žíly. Místo také bývá teplejší než okolní pokožka a může svědět.

Rozlišujeme dva typy zánětů žil. Pokud jsou zasaženy jen povrchové žíly, končetina zpravidla neoteče. Naopak příznakem zánětu vnitřních žil je právě otok. Jestliže oteče celá dolní končetina, může se jednat o zánět stehenní žíly.

Zánět hlubokých žil může vést ke vzniku nebezpečné plicní embolie, kdy se sraženina uvolní a dostane se do plic. Pacientovi se špatně dýchá, pociťuje bolest na hrudníku, trápí ho dráždivý kašel. Následuje šok a krátce na to postižený umírá.

Se zánětem žil ihned k lékaři!

Pokud se u vás projevují některé z příznaků zánětu žil, neměli byste otálet a vyrazit ihned k lékaři. Může vám to zachránit život. Zánět povrchových žil se léčí zpravidla elastickým obinadlem a studenými obklady. Někdy může lékař předepsat antibiotika.

Léčba zánětu hlubokých žil je komplikovanější. Lékař předepíše většinou léky na ředění krve (haperin) a provádí se tzv. bandážování. Důležitá je rovněž prevence zánětu žil, ke které patří dostatek pohybu, zdravá strava a rozumná tělesná hmotnost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno