Zdravý pohyb

Zdravý pohyb je nezbytným předpokladem pro zdraví duševní i fyzické. Narozdíl od našich dědů a babiček ho však máme čím dál méně. Moderní člověk tráví dlouhé hodiny u počítače, jezdí všude autem a málokdy dbá na to, jak se stravuje. Na změnu však není nikdy pozdě a zařadit pravidelný pohyb do svého života může každý, vyplatí se to.

Nedostatek zdravého pohybu se na našem těle může podepsat nejen fyzicky – nadváhou, ale i psychicky. Je dokázáno, že pravidelný pohyb pomáhá potlačovat úzkost a deprese. Dle doporučení světové zdravotnické organizace (WHO), by si měl člověk denně dopřát alespoň 60 minut zdravého pohybu. Tohoto času je možno dosáhnout v jednom kuse, nebo si jej rozdělit na několik menších celků. Důležitá je však pravidelnost a dostatečná intenzita pohybu.

Jak zjistíme optimální intenzitu pohybu? Dle tepové frekvence. Nejprve si vypočítáme hodnotu naší maximální tepové frekvence MaxTF dle jednoduchého vzorečku, který je : pro muže 220-věk, pro ženy 226-věk. Pro rehabilitační/zdravotní cvičení je vhodné cvičit v rozmezí tepového pásma 55-65% maxTF. Pro přesné měření při cvičení je více než vhodné si pořídit sporttester – měřič tepu.

Výhody zdravého pohybu

Pravidelné cvičení má na lidské tělo řadu pozitivních účinků:

  • Posiluje kardiovaskulární systém, srdeční sval a jeho výkonnost
  • Zlepšuje činnost a zvyšuje kapacitu plic a okysličení organismu
  • Pomáhá redukovat nadváhu. Moderní člověk má stále méně pohybu a tedy i nižší výdej energie. Pravidelné cvičení pomáhá spálit přebytečnou energii.
  • Stimuluje tvorbu tzv. “zdravého” HDL cholesterolu, který pomáhá odstraňovat tukové usazeniny ze stěn cév a krevního řečiště. Tím tak napomáhá prevenci vzniku cévních a srdečních onemocnění.
  • Zdravý pohyb spolehlivě odbourává nahromaděný stres.
  • Snižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu
  • Působí preventivně proti vzniku osteoporózy a řady poruch pohybového aparátu – bolestí zad, problémů s páteří atd.
  • Předchází potížím s trávícím traktem, jako je zácpa, hemeroidy atd.

Jaký zdravý pohyb si vybrat?

Volba správné pohybové aktivity je klíčová a odráží se v ní jak naše osobní preference, tak i aktuální kondice a zdravotní omezení. Člověk mající problémy s koleny asi nebude chtít pravidelně běhat a naopak při bolestivém rameni zase plavat.

Pro udržení v kondici jsou vhodnější aerobní než anaerobní aktivity, při kterých zapojujete co nejvíce svalů. Ideální je tak plavání, běhání, aerobic, zumba, cyklistika a podobně. Naopak nejsou pro relaxační cvičení ideální silové sporty, posilovna nebo náročné kontaktní sporty.

Pro začátek je ale klidně možno začít i s obyčejnou rychlo chůzí. Je jednoduchá, technicky a finančně nenáročná a může to být první důležitý krok, který uděláte pro své zdraví.

V případě zdravotních obtíží byste měli ještě před začátkem cvičení vždy konzultovat vhodnost té které činnosti se svým lékařem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno