Domů Výživa Zdravotní diety Žlučníková dieta

Žlučníková dieta

Jak předcházet vzniku žlučových kamenů, zmírnit potíže se žlučníkem a jak se stravovat po operaci žlučníku.

Žlučník je v těle umístěný hned vedle jater a má za úkol skladovat a koncentrovat trávicí šťávy. Ty jsou velmi důležité pro správné trávení tuků. Pokud se špatně stravujeme, vystavujeme se riziku vzniku tzv. žlučových kamenů, což jsou vlastně vykrystalizované tvrdé shluky cholesterolu, vápníku a žlučových solí. Žlučové kameny se akumulují ve žlučníku, kde způsobují zánět a v některých případech způsobují tak vážné komplikace, že je pak nutný chirurgický zákrok.

Žlučníkové kameny příčiny

Příčinou vzniku žlučových kamenů bývá častá konzumace stravy s vysokým obsahem tuků, nedostatek vlákniny v potravě a nedostatek pohybu. Zvýšené riziko hrozí zejména lidem obézním, lidem s poruchami trávení, diabetikům nebo těm, kteří mají vysoký obsah cholesterolu v krvi. Správná dieta může zabránit vzniku komplikací nebo alespoň může zlepšit příznaky tohoto onemocnění, což jsou záchvaty bolesti, poruchy trávení, nevolnost, zvracení a nadýmání.

Jak by tedy měla správná žlučníková dieta vypadat?

Za prvé je třeba se vyhnout potravinám s vysokým obsahem nasycených tuků. Mezi ně patří vepřové maso, slanina, párky, salám a jiné uzeniny, ale také některé mléčné výrobky (sýry, mléko). Místo toho můžete do jídelníčku zařadit sójové náhražky, třeba tofu a sójové mléko. Dále jsou zcela nevhodné pokrmy rychlého občerstvení, jídla smažená nebo různé polotovary. Ani velké porce snězené naráz nejsou vhodné, nejlepší je sníst 4 – 5 menších porcí v průběhu celého dne. Ovšem pozor, před spaním už nejezte, protože to může vyvolat záchvaty bolesti.

Pokud trpíte žlučníkovým onemocněním, vyřaďte tyto potraviny, protože působí dráždivě: vejce, sýry, plnotučné mléko, citrusy, kávu, kakao, perlivé nápoje a v neposlední řadě také alkohol.

Vláknina pomáhá při trávení, a tak ji zařaďte do jídelníčku. Jezte hodně čerstvé zeleniny a ovoce, protože jsou bohaté na přírodní vlákninu a navíc jsou dobrým zdrojem vitaminů a minerálních látek. Pomáhat mohou také potraviny obsahující škrob – obiloviny, pšeničné výrobky, rýže a brambory. Ke snížení vysoké hladiny cholesterolu, která je jednou z příčin vzniku žlučníkového onemocnění, také pomáhají omega-3 mastné kyseliny. Ty se vyskytují v rybím tuku, takže jezte častěji vařené (ne smažené!) ryby.

Ke správné (nejen) žlučníkové dietě patří samozřejmě i pitný režim. Dostatek tekutin je naprosto nezbytný, udržuje totiž žluč dostatečně zředěnou. Pijte proto alespoň 2 litry čisté vody denně – v pravidelných intervalech a ještě před spaním nezapomeňte vypít sklenici vody.

Žlučníková dieta – Po odstranění žlučníku

Pokud někdo trpí na vznik žlučových kamenů a nedodržuje dietu nebo v určitých vážných případech se může stát, že pomůže jen chirurgické odstranění žlučníku. Po takovém zákroku jsou obvyklé dočasné zažívací problémy, které jsou způsobené tím, že trávicí systém najednou není schopen rozpouštět a emulgovat tuky. Nekontrolovaná velká konzumace tuků po odstranění žlučníku pak může způsobovat průjmy. Protože je bez žlučníku trávení obtížné, jsou změny v dietním plánu nevyhnutelné. Bezprostředně po chirurgickém zákroku je běžná tekutá strava, později polotuhá, každopádně ale musí být netučná a s nízkým obsahem sacharidů.

Obvykle měsíc po zákroku je možné přejít na normální stravu, samozřejmě opět s nízkým obsahem tuků a dále se doporučuje vyhýbat se například kořeněným jídlům, celozrnným výrobkům, oříškům, arašídům, brokolici, květáku, zelí a kapustě.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno