Zubní můstek: druhy a ceny

Pokud je třeba nahradit jeden nebo více zubů, často se uplatňuje zubní můstek. Ten se používá obzvláště tam, kde umístění běžného implantátu není z různých důvodů možné. Jaké existují druhy zubních můstků a jak se pohybují jejich ceny?

Zubní můstky jsou protetické výrobky, užívané v oblasti stomatologie. Účelem zubních můstků je pevné a bezpečné nahrazení chybějících zubů. Jde o fixní konstrukci, jejímž úkolem je překlenou mezeru, vytvořenou chybějícím zubem, umísťuje se tak mezi zdravé zuby. Ty se obrušují a vytváří jakýsi pilíř pro můstek, který se na požadované místo umístí. Častěji než zubní můstek se umísťuje zubní korunka, ovšem v případě, je-li daný zub tak poškozený, že už není schopen unést korunku, se volí právě aplikace zubního můstku. Můstek je stejně jako korunka tvořen pilířovou konstrukcí, ty jsou připevněny k zubnímu pahýlu, tedy k zubům, které jsou obroušeny. Můstek je tvořen také dílčími mezičleny.

Druhy zubních můstků

V současné moderní stomatologii se využívá hned několik typů můstku, které se liší především použitým materiálem a také pochopitelně cenou. Jako provizorium slouží pryskyřičné zubní můstky, které dlouhou dobu nevydrží, za to jsou cenově nejdostupnější. Díky nízké ceně jde o vhodnou volbu v případě, kdy pacient nemá akjtuálně dostatek finančních prostředků, můstek z prysykřice dokáže totiž na určitou dobu problém po stránce estetické, psychické i fyzické vyřešit. Dalším typem jsou můstky celokovové, které jsou stále cenově přijatelné a jsou již vhodné pro dlouhodobé použití. Hlavní nevýhodou je špatná estetika, na druhou stranu jsou nejodolnější. Proto se umísťují především do zadní části chrupu. Nejlepšího estetického výsledku dosáhnete s keramickými zubními můstky, které vynikají jak svou tvrdostí, tak ale i vysokou cenou. Cenově dostupnou alternativou jsou fazetované můstky. U nich je jádro tvořeno kovem, jsou však obloženy keramikou a působí tak esteticky velmi dobře.

Přibližné ceny zubních můstků

Cena za zubní můstek se odvíjí od několika faktorů, především na počtu pilířových konstrukcí a na počtu mezičlenů. Uveďme přibližné ceny za pilířové konstrukce a mezičleny:

  • ·         Mezičlen a pilíř pryskyřice 1800 Kč za komplet
  • ·         Celokovový mezičlen 1600 Kč, celokovový pilíř 2300 Kč
  • ·         Keramický mezičlen 2800 Kč, keramický pilíř 3500 Kč
  • ·         Fazetový mezičlen 2500 Kč, fazetový pilíř 3000 Kč

Vidíte, že se vlastnosti i ceny zubních můstků liší. V závislosti na vaší aktuální finanční situaci se musíte sami rozhodnout, která volba je pro vás nejvhodnější. Pokud estetiku příliš neřešíte, celokovem chybu neuděláte, kvalitní keramiku však ničím nenahradíte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno