Domů Zdraví Příznaky Zvýšený Bilirubín: hodnoty, příznaky a Gilbertův syndrom

Zvýšený Bilirubín: hodnoty, příznaky a Gilbertův syndrom

Byli jste na vyšetření a zjistil vám lékař zvýšený bilirubín? Znamená to pro vás zdravotní komplikace? Jaká je funkce bilirubínu v těle a jaké jsou jeho optimální hodnoty?

Bilirubín vzniká v játrech při filtraci krve. Jde v podstatě o odpadní produkt metabolismu, který se uvolňuje z krevního barviva červených krvinek (hemoglobinu). Běžná hodnota bilirubínu je mezi 3,4 až 17,1 μmol/l. Zvýšená hodnota bilirubínu ukazuje na problémy při jeho metabolismu.

Příznaky zvýšené hodnoty bilirubínu

Pokud se organismus potýká s poruchou metabolismu bilirubínu, objevuje se zpravidla hyperbilirubinemie, která se projevuje nažloutlým zabarvením kůže, bělma v očích nebo sliznic. Porucha metabolismu bilirubínu se může objevit nejen při zvýšené tvorbě bilirubinu, ale také při sníženém vychytávání bilirubinu játry nebo při poruše vylučování bilirubinu do žluče.

Gilbertův syndrom díky zvýšenému bilirubínu

K onemocnění, které souvisí se zvýšeným bilirubinem, patří tzv. Gilbertův syndrom. Příznaky této choroby nejsou příliš specifické, objevuje se únava, bolesti břich, pocity slabosti. Nejde o nijak závažnou chorobu. Gilbertův syndrom není zpravidla ani léčen žádnými medikamenty.

Fyzický stav pacienta může zlepšit
pobyt na čerstvém vzduchu (na sluníčku), vynechání jednoduchého cukru a jídel s éčky, omezení konzumace masa a alkoholu. Vhodná je pravidelná racionální strava s dostatečným obsahem zeleniny, celozrnného pečiva a kvalitních bílkovin. Důležité je také dodržovat pitný režim a pravidelně se stravovat (po menších dávkách).

Kdy se zvyšuje hladina bilirubínu?

  • Po fyzické námaze
  • Během stresu
  • Při zvýšené tělesné teplotě
  • Při infekcích
  • Po operacích

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno