Domů Výživa Vitamíny Vitamín K2 v potravinách

Vitamín K2 v potravinách

Vitamín K2, označovaný jako menachinon, je důležitý vitamín, podílející se na srážlivosti krve. Dále podporuje činnost imunitního systému, srdce a kostí. Ačkoliv jej nalezneme v mnoha potravinách, celá populace trpí jeho nedostatkem.

Co je: Vitamín K2

Vitamín K2 je vitamín rozpustný v tucích. Jde o jednu z variant vitamínu K. Ten se dělí na vitamín K1, kterou nalezneme v kopřivách a listové zelenině, a na zmiňovaný vitamín K2, který je lépe stravitelný a je obsažen v mnoha potravinách.

Funkce vitamínu

Ačkoliv se o vitamínu K2 zase až tolik nemluví, je pro náš organismus velmi důležitý. V první řadě chrání tepny, které udržuje elastické, nemůže tak dojít k jejich prasknutí. Dále chrání tepny před vznikem plaku, pomáhá totiž odstraňovat zbytky vápníku a odumřelých buněk. Vitamín také podporuje činnost mozku, jelikož posiluje enzymy v mozku obsažené. Udržuje je také na ideální úrovni a zabraňuje degeneraci a tím tedy i chrání před vznikem Alzheimerovy choroby. Vitamín také ve střevech vytváří zdravé bakterie a tím i ideální zdravé prostředí. Jednou z nejdůležitějších funkcí vitamínu K2 je zajišťování pohybu vápníku v těle. Na jedné straně pomáhá ukládat vápník na potřebná místa (kosti, zuby), na straně druhé zabraně tvoření na nežádoucích místech.

Nedostatek vitamínu K2

Dnešní populace velmi často trpí nedostatkem tohoto vitamínu. To vede k nedostatečné aktivaci bílkovin a ukládání vápníku na špatná místa. Naopak hrozí nedostatek vápníku v kostech a tedy možnost vzniku osteoporózy. Nedostatek je dále spojen s kornatěním tepen, impotencí, únavou, bolestmi hlavy, bolestmi břicha či zácpou.

Vitamín K2 v potravinách

Pokud chceme zvýšit příjem vitamínu K2, musíme se blíže podívat na potraviny, které jej obsahují. Pokud chcete dostat do těla opravdu dostatečné množství, doporučujeme konzumaci japonského fermentovaného sýra natto, který se vyrábí ze sójových bobů. Navštívíte-li obchod se zdravými potravinami, naleznete tento sójový sýr pravděpodobně hned vedle tofu. U nás tento „sýr“ nemá tradici a není tak oblíbený, ovšem v Japonsku a okolních zemích se používá jak v kuchyni tak medicíně od nepaměti. Chcete-li sáhnout po tradičnějších pokrmech pro doplnění vitamínu K2, zvyšte konzumaci tvrdých a zrajících sýrů. Vitamín K2 však obsahují veškeré fermentované produkty, poměrně dost jej naleznete např. v kysaném zelí. Vitamín se však nachází i ve žlutku, máslu, kuřecím, vepřovém i hovězím masu a ve vnitřnostech. Problém však je, že ve větší míře se nachází jen v živočišných pokrmech v přírodní bio kvalitě, které obecně konzumujeme velmi málo.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno