Vnitřní třes, napětí v těle a chvění

Pociťujete často napětí, stres a nepříjemné chvění či třes v těle? Možná není ve vašem životě vše takové, jak by si to váš organismus představoval. Náš zdravotní stav závisí z velké části na tom, jak o sebe pečujeme a to po fyzické i po psychické stránce. Mnoho lidí nechává péči o zdraví na své budoucí já a denně přehlížejí nejrůznější drobné symptomy. Mezi tyto symptomy patří také vnitřní třes, napětí v těle a chvění. Všichni to jistě znáte, ale proč tyto stavy vlastně zažíváme?

Tělo si dělá co chce

Jsou funkce organismu, jenž dokážeme vždy ovládat a jsou takové, které nikoliv. Zmiňovaný vnitřní třes těla Vystresovaný člověk, který se třesepatří do druhé skupiny. Nemůžeme si ho vědomě vyvolat, ale ani ho zastavit. Je to nepříjemný stav, kdy je celé tělo napjaté a vy přímo cítíte, jak se třese jakoby ze středu ven.

Není to stejný pocit, jaký zažíváme při pobytu v chladném místě, přesto je tento třes mnohem více „mrazivý“. Stejné je to i s napětím a chvěním. Najednou cítíte každý sval a snažíte se marně zabránit neovladatelnému svalovému cukání. Víte, o čem je řeč? Pak se pojďme společně podívat na nejpravděpodobnější a nejčastější příčinu.

Stres jako spouštěč

Třes většinou neznamená ihned Parkinsonovu chorobu. Zvláště u mladší generace. Kdo si chytře spojil zmiňované příznaky s pošramocenou psychikou z každodenní stresování, ten měl pravdu. Co jiného, než starý známý stres, by mohlo naše tělo tak rychle a nepříjemně rozladit. Stres (dlouhodobý i krátkodobý) dělá s naším tělem přímo divy.

Začnou se nám pocit dlaně, zrychluje se dýchání, srdce buší jako o závod a najednou se začneme třást. Stane-li se to jednou za týden v průběhu objektivně stresující situace, není to žádná katastrofa. Ačkoliv jsou situace, jako je např. prezentace v práci či ve škole, kdy nám stres, tréma a strach mohou v kombinaci s třesem a chvěním naše vystoupení pěkně pokazit.

Jak bojovat se stresem?

Rozhodně se nejedná o boj marný – což je představa velké většiny pacientů. Určité míry stresu se v životě nevyhne nikdo a je to dobře. Krátkodobý adrenalinový stres nás každodenně posouvá dál a pomáhá nám zvládat těžké situace jako je náročná zkouška či závod.

Jenže pak je tu dlouhodobý stres. Ten s sebou kromě fyzických potíží (problémy se zažíváním, zhoršení pleti, nespavost…) přináší i zhoršenou psychiku. Co nás dříve nerozhodilo, nás dokáže po týdnech či měsících života v permanentním stresu dokonale „rozložit“.

Člověk s narušenou psychickou pohodou zažívá denně, často neopodstatněné, stavy úzkosti a sklíčenosti. V hlavě se nám objevují zbytečné obavy.

Ty se většinou týkají následujících oblastí:

·         zdraví (vaše i rodiny)

·         práce (nebaví vás nebo se do ní bojíte chodit, někdo se bojí, že o ni přijde)

·         strach z nezvládnutí úkolů pro daný den atd.

Je toho mnoho. Důležité je si těchto stavů všimnout a začít je řešit.

Prevence a léčba třesu, které souvisí se stresem

Vystresované třesoucí se tělo si potřebuje sednout a pořádně se prodýchat. Od věci není ani následná procházka na čerstvém vzduchu nebo povzbuzující sprcha, jeli to možné. Doporučujeme nepít kávu ani jiné povzbuzující nápoje. Alkohol by pro vás měl být také v těchto chvílích tabu.

Ideální je mít v zásobě bylinné prostředky na uklidnění. Mezi ty nejoblíbenější patří třezalka a meduňka. Nakupte si čaje, tinktury a esenciální oleje. Řiďte se radami na obalu a brzy se budete cítit každý den klidnější.

Dlouhodobě pomáhá také pohyb. Skvělý je např. běh, ale také jóga nebo plavání. Prostě něco, co vám dovolí zároveň přemýšlet a urovnat si v hlavě nepořádek.

1 komentář

  1. Dobry den mnela bych otazku.Us 2 day se namne vnitrne these tela.nevim od ceho to muzu mit.Ale zjistli mi ze mam.cholesterol ale tablets neberu .nevim .od ceho to muzu mit .je mi 55 roku

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno