Vyhřezlá ploténka: Příznaky a léčba

Snad každého z nás občas pobolívají záda. Jak ale poznat obyčejnou bolest zad od vyhřezlé ploténky? Jaké jsou příznaky vyhřezlé ploténky? Jak je možné nepříjemný stav léčit?

Páteř je klíčová pro náš pohyb i zdraví. Říká se, že od stavu páteře se odvíjí náš věk. Přesto o ni často nepečujeme tak, jak by si zasloužila.

Jak si všichni pamatujeme ze školy, je páteř složena z obratlů, mezi nimiž jsou uloženy tzv. meziobratlové ploténky. Ty jsou důležité pro pohyb celé páteře. S věkem se ovšem opotřebovávají a může dojít k prasknutí vazivového prstence ploténky a k vysunutí jádra ploténky ven. Takovýto výhřez ploténky, o kterém hovoříme, pokud se jádro posune o cca 6 mm, je bolestivý, nepříjemný a komplikuje běžný pohyb.

Příznaky vyhřezlé ploténky

  • Silná bolest v oblasti kříže, která vystřeluje do nohy, jež může začít ochrnovat.
  • Bolest je zpočátku velmi prudká a bodavá, později se mění v tupou bolest.
  • Někdy se objevují pocity mravenčení.
  • Pohyb je ztížený, obtížně se vracíte do původní polohy (např. máte problém se narovnat).
  • Bolest, která vás může až paralyzovat, často pociťujete při změně polohy – například při předklonu zad apod.

Léčba vyhřezlé ploténky

Léčbu vyhřezlé ploténky by měl stanovit lékař. Pokud na vás výše uvedené příznaky pasují, vyhledejte neurologa, který vám záda vyšetří (pomocí CT nebo magnetické rezonance). Záda byste rozhodně neměli tzv. napravovat svépomocí, protože může dojít až k ochrnutí. Bolest související s vyhřezlou ploténkou je potlačována pomocí analgetik.

Léčba je prováděna především rehabilitací. Moderní metodou je také tzv. laserová léčba, která následuje, pokud nebyla rehabilitace úspěšná. Ve vážných stavech, kdy nebyly předešlé možnosti léčby vyhřezlé ploténky zdárné, může lékař doporučit operativní zákrok, kdy je část vyhřezlé ploténky chirurgicky odstraněna.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno