Domů Zdravé recepty Domácí výroba Výroba kvašené zeleniny do sklenice

Výroba kvašené zeleniny do sklenice

Naši předci si tuto pochoutku dopřávali po celou zimu, a my dnes znovu začínáme objevovat její přednosti v podobě spousty minerálů, prospěšných enzymů a báječné chuti. Výroba kvašené zeleniny do sklenice není vůbec náročná, s přehledem ji zvládne každý, kdo si trochu rozumí s nožem a kuchyňským prkénkem.

Moderně jí říkáme pickles a zařadit do ní lze téměř cokoli: okurky, papriky, rajčata, zeleninu, dýni, zelí, čepu, kapustu a další. Zkrátka všechno, co vám vyrostlo na zahrádce, a vy už nemáte sílu to zavařit nebo nakrájet do mrazáku. Při výrobě kvašené zeleniny do sklenice je v maximální míře využíván přirozený proces fermentace, kdy se přítomné cukry během pokojové teploty mění na kyselinu mléčnou.

Jde o léty prověřený postup pocházející ještě z dob, kdy byla lednice nebo dokonce mrazák pouze utopickým snem.

Výroba kvašené zeleniny do sklenice

Proč jíst pickles?

Kyselina mléčná podporuje aktivitu enzymů přítomných v zelenině a uvolní z ní také velké množství vitamínu C. Díky ní si posílíte střevní mikroflóru i celkovou imunitu.

Způsobů výroby kvašené zeleniny do sklenice je mnoho. Některým stačí k úspěchu řádově hodiny, jiné počítají s týdnem i více. Nakládat zeleninu je možné do běžné zavařovací sklenice, ale v případě nouze i do dostatečně velké misky. Na trhu jsou dostupné také speciální nádoby pro minikvašení.

Výroba kvašené zeleniny do sklenice – recept

Ukážeme si, jak vyrobit míchané pickles se vším všudy. S množstvím a druhy použité zeleniny však můžete libovolně experimentovat.

Ingredience:

  • ½ malého bílého zelí
  • 2 mrkve
  • 1 kedluben
  • ½ malého květáku
  • 2 lžičky strouhaného křenu
  • 1 lžička drceného kmínu
  • 20 gramů hrubé mořské soli

Výroba kvašené zeleniny do sklenice

Postup:

Květák nakrájíme na menší kousky, zbylou zeleninu nastrouháme na hrubém struhadle. Pamatujte si, že čím jsou nakládané kousky větší, tím delší čas potřebují ke kvašení. Vše, co jde, tedy vždy doporučujeme nastrouhat.

Připravenou zeleninu smícháme se solím a kořením. Připravíme si sklenice vymyté horkou vodou a zeleninu do natlačíme a vhodně zatížíme. Nikde nesmí zůstat žádná vzduchová bublina. K zatížení postačí, když zeleninu opravdu důkladně napěchujete a navrch stlačte víčkem pojištěným pevnou gumičkou.

Počkáme, až zelenina pustí šťávu, to bývá už po pár minutách. Nyní ji dolijeme vodou tak, aby zůstala zcela ponořená. Je to nutné – přístup vzduchu by celý proces narušil. Odložíme na teplé místo na dobu 5-7 dní a pravidelně kontrolujeme. Je-li třeba, přilijeme převařenou vodu.

Zhruba po dvou až třech dnech se na povrchu začne objevovat bílá pěna. To je zcela v pořádku, jedná se o přirozený proces kvašení. Jakmile bude vše hotovo, sama od sebe zmizí. Vykvašenou zeleninu přendáme do menších sklenic, zavíčkujeme a uchováváme v chladničce (zelenina musí být neustále pod hladinou tekutiny). Tady vydrží bez potíží několik měsíců.

A jak ji jíst? Klidě po 1-2 lžičkách denně jen tak na chuť, ale dobrou službu udělá i v salátech nebo jako příloha k masitým jídlům.

Výroba kvašené zeleniny do sklenice

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno