Zánět ledvin: příznaky, prevence, léčba

Ledviny bychom si měli hýčkat a opatrovat. Řadě problémů s tímto orgánem (včetně zánětu ledvin) bychom se vyhnuli, kdybychom dostatečně pili. Opět vás trápí problémy s močením? Jde pouze o jeden z příznaků zánětu ledvin. Jaké jsou ty další? Jak se zánětu ledvin vyhnout?

Zánět ledvin mají zpravidla na svědomí bakterie, jež se dostanou z močového měchýře až do ledvin. Pokud dostatečně nepijeme a nepročišťujeme tak močové cesty, ulehčujeme těmto bakteriím práci. V takovém případě hovoříme o infekci vzestupné. Další možností je, že se infekce do ledvin dostane prostřednictvím krve. Tato varianta je ale méně častá.

Příznaky zánětu ledvin

Zánět ledvin způsobený vzestupnou infekcí začíná zpravidla v močovém měchýři nebo močové trubici. K hlavním příznakům patří:

  • Časté močení
  • Bolestivé a pálivé pocity při močení
  • Změna barvy moči – mohou se v ní objevit i stopy krve
  • Pocity tlaku v břiše nebo v bedrech
  • Objevit se může zvýšená teplota, popř. třesavka

Jak se vyhnout zánětu ledvin?

Důležité je především dodržování pitného režimu. Dospělý člověk by měl vypít minimálně 2,5 litru tekutin denně (čistá voda, občas minerálka, bylinkové čaje). Ledviny se díky dostatečnému příjmu tekutin budou pročišťovat a sníží se tak riziko vzniku zánětu.

Pokud trpíte častými záněty ledvin, resp. močového měchýře, dopřejte si čas od času brusinky, nejlépe v přírodní podobě. Pozor si dávejte také na prochladnutí v oblasti ledvin (bederní páteř). Vyplatí se nosit delší trička a svetry a nesedět na studeném.

Léčba zánětu močových cest

Jestliže se u vás objevily příznaky zánětu močových cest, zvyšte příjem tekutin. Doslova se prolévejte čajem, dopřejte si brusinkový džus a zabalte svoji bederní páteř do teplého. V případě, že jsou vaše příznaky těžké a močení nesnesitelně bolestivé, vyhledejte lékaře. Zánět močových cest je nejčastěji léčen antibiotiky, resp. protizánětlivými léky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno