Zánět močových cest u dětí

Záněty močových cest patří u dětí k nejčastěji se vyskytujícím infekčním onemocněním. Bohužel, často jsou příznaky tohoto onemocnění podobné jako u jiných častých nemocí, proto nemusí být snadné jej rozeznat.

Podle průzkumů je zánět močových cest u dětí nejčastějším infekčním onemocněním hned po zánětech dýchacích cest a zažívacích potíží. Zánět močových cest zpravidla způsobuje výskyt velkého množství bakterií v moči, obvykle za to mohou bakterie Escherichia coli. Tato bakterie je důležitá pro správné procesy ve střevech, za určitých okolností však mohou být tyto bakterie patogenní a způsobují pak zmiňované záněty.

Příznaky onemocnění

Je třeba rozlišovat záněty horních močových cest a záněty dolních močových cest. U dětí se mnohem častěji vyskytují záněty horních cest močových. Hlavními příznaky je nepříjemné pálení při močení a pocit řezání, dále neobvykle častá potřeba močení. V moči se může vyskytovat i krev, která způsobuje změnu barvy moči. Doprovodnými příznaky pak bývá zvýšená či vysoká teplota. Při zánětech dolních močových cest je odhalení zánětů náročnější, proto jsou obvykle jedinými příznaky vysoké teploty, které jsou však současně příznakem i celé řady dalších onemocnění.

Diagnostika zánětu močových cest

V domácím prostředí odhalíme s jistotou výskyt zánětu jen stěží. Zásadní proto je co nejdříve navštívit pediatra, který provede patřičná vyšetření a takřka s jistotou zánět ať už dolních či horních močových cest odhalí. Diagnostika se provádí metodou rozboru moči, přičemž nejjednodušší test spočívá v použití testačních papírků. Lékař tak okamžitě vyšetří bíle krvinky v krvi a doporučí následnou léčbu. Je třeba upozornit, že je třeba testovat moč tzv. metodou středního proudu.

Léčba zánětu močových cest

Je třeba říci, že se postupuje jinak při léčbě kojenců a při léčbě větších dětí. Zatímco po diagnostikování zánětu močových cest u kojenců je ve většině případků nutná léčba a další vyšetření na specializovaném lůžkovém zařízení, u větších dětí probíhá léčba zpravidla ambulantně. V případě potřeby se kromě odběru krve provádí také sono či ultrazvuk, na základě čehož lze zjistit další informace o onemocnění a eventuálně odhalit vrozené vady dítěte. Zánět se léčí pomocí antibiotik, v případě akutních zánětů se antibiotika podávají infuzně.

Zánětlivá onemocnění patří obzvláště u dětí k velmi nepříjemným onemocněním. Bohužel i po vyléčení se záněty často vyskytují opakovaně. Preventivně lze nemoci předcházet správnou hygienou, spočívající především v správném postupu při utírání zadečku dítěte a častá výměna pleny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno