Zánět sedacího nervu: příznaky, léčba

Trápí vás úporná bolest v zádech, která je jiná než ta, s níž jste se doposud setkávali? Přidává se k tomu brnění, mravenčení, pálení. Projevuje se bolest zejména při ohýbání? Pak pravděpodobně trpíte zánětem sedacího nervu, který je známý také jako ischias.

Ischias je nepříjemné a bolestivé onemocnění a má více příčin. Důvodem může být buď zánět sedacího nervu, nebo anatomické změny – nejčastěji jde o vyhřezlou ploténku, na kterou nás upozorní prudký pohyb, jenž pekelně zabolí.

Jak poznat zánět sedacího nervu?

Nezaměnitelným projevem zánětu sedacího nervu je prudká bolest v dolní části zad, která může vystřelovat do vnější strany stehna a šířit se nohou až do chodidel. Bolest se stupňuje během pohybu (především při předklonu).

První pomoc při zánětu sedacího nervu

Od nesnesitelné bolesti vám pomohou léky tišící bolest. Pomáhá také klid na lůžku s tvrdou matrací nebo na jiném tvrdém povrchu. Doporučovány jsou také zábaly – studené na silné bolesti a teplé na bolesti mírnější.

Jak se léčí zánět sedacího nervu

Pokud výše uvedené rady od bolestí nepomohu a zánět sedacího nervu je rozvinutý, je třeba přikročit k další léčbě. Používá se magnetoterapie nebo hydroterapie. Ta spočívá v aplikaci ledových zábalů (jsou doporučovány při prudkých bolestech). Pomáhají také vířivé střiky a speciální cviky na správné držení těla. Z alternativní medicíny je účinná zejména akupunktura. V těžších případech pak nezbývá než přistoupit k operaci, kdy se upravuje vyhřezlá ploténka jako jedna z příčin zánětu sedacího nervu.

Nikdo z nás by si ischias nepřál. Přesto tak málo děláme pro jeho prevenci. Stále více nám dělá problém správné držení těla, které je pro prevenci zánětu sedacího nervu důležité. Dbát bychom měli také na pravidelný pohyb.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno