Domů Výživa Zdravé recepty Zavařování česneku

Zavařování česneku

Nejspíš nejde o zeleninu, kterou bychom v zavařovacím hrnci vídali nějak často. To však vůbec není na závadu. Pokud se jednou zavařování česneku naučíte, nebudete už s ním nikdy nakládat jinak. Usušený ve spíži sice má své kouzlo, ale jen do té doby, než úplně vyschne nebo se do něj pustí plísně či nezvaní návštěvníci z říše hmyzu.

Bez česneku si přípravu většiny našich národních jídel snad ani neumíme představit, a podobné je to s ním i ve světě. Navíc je ceněn pro velké množství pozitivních účinků na náš organismus, má proto nezastupitelné místo i v lidovém léčitelství.

Zavařování česneku

Pokud bychom chtěli jmenovat alespoň ty největší přínosy, vypadal by seznam asi takto:

  • pozitivní působení na trávící ústrojí, na ústrojí dýchací
  • účinný prostředek při chřipce a nachlazení
  • podpora při snižování krevního tlaku
  • potlačení tvorby nežádoucího cholesterolu
  • prokrvení koronárních cév
  • pozitivní působení proti parazitům proti parazitům v těle (zejména střevním)

I proto se hodí mít čerstvý nebo jen mírně tepelně upravený česnek neustále po ruce. A rozhodně je jednodušší sáhnout v případě potíží do zavařené sklenice, než lovit ve spíži paličku česneku, pak oddělovat stroužky a nakonec se ještě potýkat s nepříjemně lepivou slupkou.

Při zavařování česneku jde však primárně samozřejmě o uchování výrazných přebytků po dobu delší, než několik měsíců. To se nám může během léta, kdy je poctivý český česnek nehorázně drahý, vrátit víc než stonásobně. A jak můžeme zavařovat? Možností je mnoho. My si ukážeme hned dva recepty česnek v octovém nálevu a česnek v oleji.

Zavařování česneku – podrobný návod krok za krokem

Oba jsou na přípravu velmi nenáročné a potěší vás svou chutí i jednoduchostí použití.

Zavařený česnek v octovém nálevu

Octový nálev je velmi jednoduchý. Můžete připravit svůj oblíbený nebo se inspirovat naším receptem. My doporučujeme tuhle kombinaci:

750 ml vody

250 ml octu

20 g soli (1 rovná polévková lžíce)

40-60 g cukru krupice (2-5 lžic)

Všechny suroviny na nálev svaříme. Mícháme, dokud se sůl i voda nerozpustí. Udržujeme teplé. Mezitím rozdělíme česnekové paličky na stroužky a dobře očistíme. Kontrolujeme, zda na žádném ze stroužků nezbyl ani kousek průhledné papírové blanky. Teprve dokonale očištěné stroužky rovnáme do sklenic. Ideální jsou ty malé, od přesnídávek nebo dětské výživy. Stroužky česneku zalijeme octovým nálev, dobře uzavřeme a sterilujeme při 85°C asi půl hodiny.

Náš tip: pro lepší chuť můžeme do každé sklenice přidat dva tenké proužky červené papriky.

Zavařený česnek v oleji

Pokud hledáte ideální česnek do salátů nebo k dochucení hlavního jídla, určitě vyzkoušejte ten olejový. Příprava je stejně snadná jako u česneku v octovém nálevu. Česnek dobře očistíme a zalijeme libovolným olejem – nejlépe olivovým nebo slunečnicovým. Uzavřeme a sterilujeme při 90°C 20-25 minut.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno