Zavařování zelí

Když se zeleninový záhon pokryje ke konci podzimu naducanými zelnými hlávkami, přichází na řadu jediná otázka. Kam s ním? Co nesníte v čerstvé zelňačce nebo nedáte naložit, doporučujeme sterilovat. Poradíme vám, jak na správné  zavařování zelí a co dělat, aby se vám zaručeně povedlo.

Proč si předcházet zelí?

Jde o neprávem opomíjenou zeleninu, jež si však rozhodně zaslouží naši pozornost. A to třeba už jen kvůli vitamínu C. Ten v minulosti používali námořníci třeba jako prevenci proti kurdějím, takže sud s nakládaným zelím prostě nesměl na lodi chybět

Zavařování zelí

Dokonce i kysané zelí si zachovává přibližně 50 % původní hodnoty a velmi dobře je na tom i to sterilované. Ale není to jen o vitamínu C. V zelných listech se nachází i množství dalších důležitých látek, a to zejména:

  • draslík
  • vápník
  • hořčík
  • fosfor
  • karoten
  • vitamíny skupiny B
  • vitamín K
  • síra
  • zdraví prospěšné enzymy
  • bílkoviny
  • přírodní sacharidy

Málokdo ví, že pití zelné šťávy pomáhá při zahlenění a podporuje vykašlávání nebo může mít uklidňující účinky na podrážděný žaludek a zažívání. O prospěšnosti zelí svědčí také fakt, že se jeho listy s úspěchem přikládaly na otevřené rány, v nichž bránily rozvoji možné infekce. Pamatujte si to, až se zase příště poraníte na zahrádce.

Zavařování zelí – jak nejlépe na něj?

Ovšem chceme-li alespoň část pozitivních vlastností zelí uchovat napříč sezónou, neobejdeme se bez zavařovacího hrnce a spousty sklenic. Pokud zelí kupujete, vyplatí se pořídit už to nakrouhané, ušetříte se tak spousty dřiny. Při zpracování úrody ze zahrádky se bohužel zapotíte trochu víc, ale výsledek za to rozhodně stojí. Zavařovat je možné jak červené tak bílé zelí. Přinášíme vám univerzální postup, takže není třeba nic přepočítávat ani upravovat.

Sterilované zelí s poctivým staročeským nálevem

Uvedený postup si poradí s asi 2 kilogramy zelí. Počítáme se standardními litrovými lahvemi (koření se vkládá přímo do nich).

Ingredience na nálev:

1 litr vody

30 ml 8% octa

100 gramů cukru

20 gramů soli

Koření do každé láhve:

půl lžičky hořčičných semínek

3 bobulky pepře

čtvrtina lžičky celého koriandru (lze vynechat)

Zelí nakrouhejte a po částech povařte. Mělo by mírně změknout a provonět kuchyni. Poté ho sceďte a naplňte do sklenic. Nezapomeňte jednotlivé vrstvy prokládat kořením. Nakonec pořádně upěchujte.

Připravte si nálev– nebojte se, zelí ve sklenicích chvíli vydrží, aniž by se mu cokoliv stalo. Slijte vodu s octem, vmíchejte cukr a nechte přejít varem. Cukr se musí úplně rozpustit, v případě potřeby si pomozte mícháním. Ještě horkým nálevem zalijte zelí ve sklenicích, a to asi 0,5 cm pod okraj.

Nakonec sklenice dobře uzavřete a sterilujte přibližně půl hodiny při 90°C. Nechte alespoň dva dny odležet a můžete konzumovat. Dobrou chuť.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno