Zdravá večeře: co na večeři

Chcete-li se udržet zdraví a v kondici, je důležité pravidelné stravování a znalost zásad, které bohužel mnoho lidí nedodržuje. Stejně tak koluje o stravování spousta mýtů, které je potřeba si vymazat z hlavy, abyste si mohli vybudovat správné návyky a vytvořit si patřičný jídelníček. Ať už sportujete a potřebujete si udržet – či nabrat – svalovou hmotu, nebo se snažíte hubnout, tento článek vám pomůže poradit si co nejlépe s velmi důležitým jídlem dne – a totiž s večeří.

Po setmění už žádné jídlo!?

Předem je třeba vyvrátit poměrně zaběhlý mýtus o tom, že v pozdějších hodinách odpoledních a večerních už bychom neměli nic jíst. Obvykle je stanovena hodina, po níž už je konzumace jídla nežádoucí. Ač se konkrétní hodina vždy liší podle daného zdroje (nejčastěji 17. až 18. hodina odpolední), tyto rady jsou od podstaty zcestné.

Pravdou však je, že poslední „denní chod“ bychom si měli vychutnat nejpozději cca 2 – 3 hodiny před spaním. V jídle je důležitá pravidelnost, jelikož hladovění zpomaluje metabolismus, což je příčinou výraznějšího ukládání tuků – tato pravidelnost platí pro téměř pro každou denní dobu, vyjma doby kdy spíme, samozřejmě. Ostatně, těžko bychom mohli chtít například po zaměstnanci na noční směně, aby si poslední jídlo před spaním dal v 17:00.

Je dobré jít spát s prázdným žaludkem?

Skoro by se zdálo, že mnoho dietologů tento názor zastává. Pro metabolismus však není pocit hladu žádoucí – hladovění sice vede k rychlým úbytkům váhy, avšak – pokud nechcete hladovět navždy – kila posléze letí mnohem snáze a rychleji nahoru. Také například u lidí, kteří mají problémy s usínáním, se může nespavost zhoršit, pokud si půjdou lehnout s kručícím žaludkem. Nicméně, brát si do postele štangli salámu vám rozhodně taky neprospěje. Lehčí jídlo cca 2 hodiny před spaním by však mělo člověku, který netrpí chorobným hladem, být optimálním řešením.

Co jíst na večeři

Ráno, kdy člověk potřebuje nabrat energii na nadcházející den, je vhodné dopřát si snídani složenou z převážné míry ze sacharidů. Odpoledne by měly ve stravě pozvolna začít převažovat tuky a bílkoviny a večer by pak měla být spotřeba sacharidů minimální – večeře by tedy měla být převážně složena z potravin bohatých na bílkoviny.

Důvod je prostý – sacharidy jsou velmi rychlým a vydatným zdrojem energie, vyčerpávají se při náročné fyzické aktivitě. Pokud chceme vůbec usnout, pravděpodobně si neplánujeme na večer intenzivní trénink, sacharidy proto nejsou potřebné ani žádoucí, neboť bez výdeje energie se takové jídlo snadno a rádo uloží do tuků.

Například ovoce rozhodně není vhodnou večeří, naopak zelenina (zejména zelenina s nízkým glykemickým indexem jako např. paprika, rajče, okurky,…) je optimální. Stejně tak bychom se měli na večeři poněkud mírnit s přílohami jako brambory, rýže, těstoviny, knedlíky a také s pečivem – to vše jsou významné zdroje sacharidů. Jedná se však o komplexní, nikoli jednoduché sacharidy, takže zcela vyhýbat se těmto potravinám nemusíme.

Ideální večeři tak představuje například většina ryb (méně tučných), drůbeží maso, zvěřina a podobně. Nejvhodnější přílohou je pak zelenina na jakýkoli způsob.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno