Zpracování rakytníku

Superpotravina rostoucí na českých zahrádkách, i velmi odolná rostlina, která vydrží i ty největší mrazy – přesně takový je rakytník. Poradíme vám, jak na zpracování rakytníku od jednoduchých receptů, až po ty, určené pro fajnšmekry.

Jasně oranžové bobule rakytníku obsahují velké množství antokyanů. To jsou přírodní antioxidanty, chránící buňky našeho těla před nežádoucím oxidativním stresem. Rakytníku se říká také sibiřský citroník, a to kvůli jeho vysokému obsahu vitamínu C.

Letos byla úroda oranžových kuliček na většině našeho území obzvláště velké. I menší keříky dokázaly poskytnout více než 20 kilo lahodných plodů. A co tedy s nimi, abychom z jejich výhod mohli čerpat až do příští sklizně?

Zpracování rakytníku

Recepty na zpracování rakytníku

Z rakytníku se dá využít téměř vše. Plody, listy, ale i kůra. A seženete-li ve zdravé výživě olej, můžete si odpomoci od mnoha zdravotních neduhů.

Pochoutka pro děti – rakytníkový med

Hledáte náhražku oblíbených sladkých pomazánek na snídaňové hody nebo zdravé školní svačinky? Pak rozmačkejte dvě hrsti plodů rakytníku, zalijte tekutým medem a dobře promíchejte. Tuto pochoutku použijete na chleba nebo jen tak na mlsání. Med by měl být samozřejmě kvalitní, nejlépe z vašeho okolí. Na takový bývají alergické reakce minimální.

Jak zavařovat rakytník

Dalším velmi jednoduchým receptem je výroba rakytníkového kompotu. Plody stačí smíchat s cukrem v poměru 2:1 a zalít ve sklenici horkou vodou. Poté zavařujeme asi 20 minut při 180°C. Rakytníkový kompot se skvěle hodí jako doplněk k hlavnímu jídlu nebo zdravé mlsání, jež vám jako bonus dodá množství vitamínů a zdravotně prospěšných látek.

Zpracování rakytníku

Jak na sušení rakytníku

Máte-li doma sušičku na ovoce, jednoduše nasypte na síta omyté a osušené kuličky rakytníku v menší vrstvě a sušte tak dlouho, dokud nejsou i uvnitř zcela vyschlé (přesvědčíte se o tom rozlomením jedné z nich). Následné můžete z plodů připravit chutný a léčivý čaj (1 lžíce na jeden šálek) nebo rozdrtit sušený rakytník na prášek, a ten poté přidávat do sladkých jídel nebo pečených dobrot. A sušený rakytník se samozřejmě dá zobat i jen tak – třeba jako rozinky.

Rakytník lze i jednoduše zamrazit

Chcete mít po ruce vždy čerstvé plody, vhodné třeba jako náplň do koláčů? Pak natrhané bobule rozmačkejte spolu s cukrem a nechte zamrazit. Jedna lžička tohoto životabudiče denně vám dodá spoustu zdraví. Cukr můžete použít jakýkoli, třeba i třtinový nebo palmový, to pokud se tomu klasickému rafinované vyhýbáte.

Kuličky rakytníku lze samozřejmě mrazit i v celku. Během tohoto procesu je však několikrát jemně promíchejte, aby nepřimrzly k sobě. Následně je můžete konzumovat třeba zalité medem nebo libovolně použít v kuchyni. V kombinaci s malinami nebo rybízem jsou zkrátka nedostižné a ovocné knedlíky se chutí rovnají těm meruňkovým.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno