Afty jsou nepříjemné bolavé útvary. Čas od času se objevují uvnitř úst až jedné pětiny naší populace. Narazíme na ně většinou jazykem, kdy si bolavé místo nevědomky přejedeme. Aft vypadá jako takový malý vřídek. Nepříjemné pocity, které nám aft způsobuje, rozhodně nejsou v některých případech nesnesitelné. Proto si většina lidí aftu sice všimne, ale jen málokdo s ním něco dělá. Prostě počkají, až vřídek sám zmizí. Jde pro urychlení hojení udělat něco víc? Na to se podíváme v následujících řádcích.
Jak aft vzniká?
Aft postihuje nejčastěji ženy (stejně jako opar) a obecně mladé lidi do třiceti let věku. Většina lékařů zastává názor, že afty nejsou nakažlivé. Vznikají v souvislosti s nahromaděním škodlivých bakterií na jednom místě. To je také důvod, proč se afty objevují nezřídka kdy u osob nosících rovnátka a zubní protézy. Jednoduše je zde větší nebezpečí přenosu bakterií do ústní dutiny. Samotné zanesení bakterií ovšem nestačí, je třeba snížení imunitní ochrany v daném místě.
Afty často vznikají v závislosti na hormonálních změnách. Z toho důvodu některé ženy bohužel trpí těmito útvary během menstruace nebo dokonce v těhotenství. Dalšími rizikovými faktory jsou samozřejmě kuřáci – dobrovolně si snižují imunitu kouřením. Dále pak lidé, trpící nedostatkem vitaminu B. Ten najdeme ve velké míře v obyčejných kvasnicích. Tím pádem ho lze konzumovat i prostřednictvím oblíbeného piva.
Prevence vzniku aftu
Někomu způsobí aft jen malé problému, jiný se s ním jen těžko napije a nají. V každém případě bychom se měli snažit vzniku aftu předcházet. Pečujte o svůj imunitní systém, jezte dostatek vitaminu B (případně C) a nezapomeňte ani na pečlivou ústní hygienu. Vyvarujte se kouření či žvýkání tabáku. Celkově si také dejte pozor na poranění vnitřku vašich úst. Z malé oděrky se po zanesení bakteriemi snadno stane nepříjemný vřídek.
Jeho léčba
Některé afty prostě po několika dnech sami zmizí. Postačí vám si nakoupit zásobu vitaminu C a B, vyhnout se dráždivým jídlům a dodržovat zásady ústní hygieny. Jindy je ale třeba léčbě trochu pomoci. Mluvíme teď o případech, kdy se v ústech objeví více aftů najednou (4 a více) a postižená osoba se může sama jen těžko napít, natožpak najíst. Bez vody a energie se organismus s tímto problémem sám moc dobře nevypořádá. Někdy je přítomná dokonce horečka. Pak je vhodné urychleně vyhledat lékaře, který vám již poradí nejlepší postup. Doporučuje se zajít rovnou k zubaři.
V lékárně lze dnes bez problému sehnat různé vodičky a mastičky. Skvělé jsou masti, co mají nejen léčivý účinek, ale zároveň postižené místo chrání a znecitliví. Můžete se tak snadněji napít i najíst.