Amalaki

Ovoce amalaki si díky velkému obsahu zdraví prospěšných látek a výborné chuti získalo označení nebeské ovoce. Svým vzhledem se podobá angreštu a hovorně se mu říká indický angrešt.

Amalaki je označení pro plody rostliny Phyllanthus emblica. Zatímco běžný angrešt je u nás velmi rozšířený, o indickém angreštu toho běžní konzumenti příliš nevědí. A to je velká škoda, protožo kromě vynikající chuti vyniká amalaki nadprůměrným obsahem vitamínu C a dalších látek, díky čemuž si také získalo své pevné místo v tradiční medicíně ajurvéda. Strom z čeledi Euphorbiaceae růste v podhorských a rovinatých oblastech v Indii. Patří mezi superpotraviny a je důležitou složkou mnohých doplňků stravy.

Obsah látek

Amalaki je bohatou zásobárnou vitamínu C. Podle aktuálních výzkumů je dokonce ovocem s nejvyšším obsahem vitamínu C. Z pohledu tohoto vitamínu se 100 g amalaki vyrovná 2 kg pomerančů nebo 15 kg jablek. Pokud tak chcete svůj organismus doplnit o vyšší množství významného vitamínu C, amalaki vám s tím pomůže. Dále je významným zdrojem vitamínu B1 a B2, ale také tzv. P vitamínů – bioflavonoidů. Nezaostává ani v obsahu minerálních látek, konkrétně např. zinku, chromu, mědi, železa či vápníku. Je zdrojem tříslovin, cukrů, aminokyselin a enzymů. Díky tomu se právem řadí mezi brain food čili superpotraviny.

Účinky konzumace

Pokud budete mít příležitost se k tomuto pro nás exotickému ovoci dostat, neváhejte a vyzkoušejte jej. Především díky velkému množství taninů pomáhá při dýchacích i střevních obtížích. Amalaki pomáhá snižovat hladinu lipidů a posiluje krevní oběh. Má také omlazující účinky. Podle řady výzkumů rovněž pomáhá snižovat hladinu krevního cukru, posiluje játra, zlepšuje zrak či regeneruje tělesné tkáně. Rovněž brání překyselení organismu.

Antioxidační vlastnosti

Díky vysokému obsahu vitamínu C, tříslovin a dalších látek má amalaki silné antioxidační účinky. Patří mezi přírodní antioxidanty, které pomáhají našemu tělu bojovat s volnými radikály. Ty způsobují poškozování buněk a ovlivňují mnohé metabolické pochody a mnohdy způsobují vznik závažných chorob. Konzumací amalaki a jiných přírodních antioxidantů tak můžeme preventivně své tělo chránit před řadou onemocnění.

Použití

Setkat se s čerstvým amalaki je v našem prostředí prakticky nemožné. Setkat se však můžeme se sušenými plody amalaki, které si v sobě uchovávají řadu léčivých látek. Sušené plody mají až svíravě kyselou chuť a to je v pořádku, takže se nelekejte. Doporučujeme sušené plody zalít vodou a nechat do rána nabobtnat a následně zkonzumovat i s vodou. Amalaki se používá i ve farmakologii a zakoupit jej můžeme také ve formě kapslí a jako součást mnohých doplňků stravy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno