Angolu, neboli Angolskou republiku, najdeme v jižní části Afriky. Angola je obrovská země, která má 18 provincií. Hlavním městem je Luanda, která má asi 2 miliony obyvatel.
Původní obyvatelstvo Angoly jsou Khoikhoiové a Křováci. Ve 14. století zde vzniklo Konžské království, které bylo prvním křesťanským státem v Africe. Od 17. století byla Angola kolonizována Portugalci a nezávislosti dosáhla až v roce 1975.
Luanda
Hlavní město Angoly, Luanda, je zároveň jejím největším městem. V současnosti ve městě probíhají velké rekonstrukce po občanské válce.
Luanda byla založena v 16. století Portugalci. V minulosti sloužila jako centrum obchodu s otroky. V 19. století došlo v hlavním městě k ekonomické revoluci. Byl ukončen obchod s otroky a otevřely se angolské přístavy. Angola začala obchodovat s palmovým a arašídovým olejem, s voskem, se dřevem, se slonovinou, nebo například s kávou.
Jelikož Luanda podléhala dlouhá léta Portugalsku, byla postižena Portugalskou koloniální válkou. V roce 1975 byla v Luandě vyhlášena nezávislost a probíhala zde, až do roku 2002, Angolská občanská válka, po které přišla krize. Během občanské války docházelo k obrovským migracím. Nyní je růst města podpořen těžbou ropy a diamantů.
Silnice v hlavním městě jsou ve velmi špatném stavu. Nejlepší způsob přepravy po městě je taxíkem nebo autobusem.
Kultura v Luandě
V Luandě sídlí univerzita, která je nejstarší univerzitou v Angole. Můžete zde navštívit ochranné pevnosti, Národní muzeum angolské přírody, která sídlí v jedné z pevností a také Národní antropologické muzeum. O neblahé angolské historii se můžete něco nového dozvědět v Národním muzeu otrokářství.
Oblíbeným turistickým místem je Prezidentský palác a budovy arcibiskupství. Dále je to Capela da Casa Grande, což je místo, kde probíhal křest otroků před odjezdem ze země a Palácio de Ferro, dům ze železa, který zkonstruoval Gustave Eiffel.
Plošina Bihé
Ve střední části Angoly, která je z větší části nížinou, se nachází náhorní plošina Bihé. Pramení zde 11 afrických řek, které vytvářejí směrem k Atlantskému oceánu přenádherné vodopády.
Najdeme zde také nejvyšší horu Angoly, Serra Moco, která měří přes 2600 m.
Cabinda
Cabinda je jednou z provincií Angoly a zároveň se nachází na území jiného státu, v Konžské demokratické republice. Je to tzv. exkláva. Na pobřeží Atlantského oceánu jsou zde jedny z největších nalezišť ropy na světě.
Namibská poušť
V Angole najdeme část území Namibské pouště. Jde o obrovský prostor, který zaujímá 50 tisíc km² a najdeme ji na pobřeží Atlantského oceánu. Namibská poušť je označována jako nejstarší poušť na celém světě. Sucho zde vládne asi 80 milionů let.
Namibská poušť je z převážné části neobydlená, sezónní osídlení můžeme hledat v místě, které se nazývá Sesriem, kde se nacházejí nejvyšší duny na světě. Na pobřeží pouště se vytváří mlha, díky které na tomto místě ztroskotala spousta lodí. Nazývá se Pobřeží koster.
V poušti se nachází prostor Namibské písečné moře, který byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.
Mbanza Kongo
Mbanza Kongo jsou pozůstatky Konžského království a jsou zapsány do seznamu světového dědictví UNESCO. Jde o hlavní město provincie Zair. Ve městě najdeme světoznámou zříceninu Katedrály Svatého Spasitele z Konga.
Navštěvovaným a oblíbeným místem je také Památník matky krále Alfonsa I., který je připomínkou legendy, kdy nechal král svou matku pohřbít zaživa, protože se nechtěla vzdát své modly.
Dalším místem, které stojí určitě za návštěvu, je Královské muzeum, kde najdete početnou sbírku předmětů ze starého království.
Pevnost Cambambe
Pevnost Cambambe byla vybudována Portugalci v 17. století. Z pevnosti zbyly už jen trosky, ale i přesto jsou označeny za národní památku, která usiluje o zapsání do seznamu světového dědictví UNESCO.
Malanje
Malanje je angolské město, ve kterém byla Portugalci založena pevnost Forte de Cabatuquila. V blízkosti Malanje můžete navštívit národní park Cangandala a vodopád Kalandula, který je vysoký 105 m.
V blízkosti města se také nacházejí černé skály Pungo Andongo. Nachází se zde různé skalní útvary, které jsou staré miliony let. Toto kouzelné místo je také velmi oblíbenou turistickou atrakcí.
Kissamský národní park
V tomto národním parku najdeme velké množství vzácných živočichů. Zajímavé je, že se můžete nechat ubytovat v bungalovech, které se nacházejí přímo v parku. V období dešťů je tento národní park uzavřen.
Kissamský národní park je nejlépe fungujícím parkem v Angole. Ostatní jsou bohužel ještě stále poničené po občanské válce.
Angolská kuchyně
Pokud se chystáte přicestovat do Angoly, jak jinak si lépe vychutnat místní folklór, než ochutnávkou místních pokrmů. Angolská kuchyně je ovlivněna z převážné části portugalskou kuchyní.
Nejčastěji ochutnáte kombinaci mletého masa, zeleniny a rýže. Oblíbená je také kaše z manioku, která se podává jako příloha. Velmi oblíbené jsou také pokrmy z ryb a mořských plodů.
Místní specialitou je kuře moambe, kdy se kuřecí maso dusí na palmovém másle, společně se směsí koření. Podává se s rýží, maniokem, nebo také s hranolky. Záleží na vás, na co budete mít chuť.
Můžete si dát také grilované tilapie, což jsou ryby. Ochutnat můžete dušené kozí maso a nebo oblíbená opékaná sarančata.
Jako dezert vyzkoušíte sušené ovoce z baobabu, mukua, z kterého se vyrábí také zmrzlina. Po dobrém obědě všechno spláchnete zajímavým palmovým vínem, nebo kussanguou, což je nealkoholický nápoj z kukuřičné mouky.