Baobab – pěstování

Baobab prstnatý (Adansonia digitata) je původem africký strom. V současné době už jej můžete vidět ale také jinde, než na pevninské části Afriky. Tak například roste na Madagaskaru, Zanzibaru, Indii a na Srí Lance. Náleží do čeledi bombakovitých (bavlníkovitých). Tato čeleď není nikterak rozsáhlá, tvoří ji pouze několik málo rostlin. Tyto rostliny vynikají svým lahvovitým tvarem kmene. Koruna je vysoko a obsahuje mohutné, ale krátké kosterní větve. Ačkoli se jedná o velmi odolnou rostlinu, která si poradí s obrovskými teplotními rozdíly přes den a v noci, u nás jej pěstujeme pouze jako pokojovou rostlinu. Není totiž odolná vůči mrazům.

Pro milovníky bonsají

Pokud jste si oblíbili pěstování bonsají pro jejich tvarování, můžete stejným způsobem využít i baobab. Ačkoli si jej spousta z nás spojuje s tvrdým dřevem, existuje spoustu způsobů, jak se dá vytvarovat. Velice snadno se dá pěstovat ze semen, což je zároveň nejlevnější možností, jak baobab získat. Na druhou stranu můžete investovat do sazeničky tohoto stromu, díky čemuž nebudete tak dlouho čekat na svůj strom.

Baobab

Pěstování v květináči

Jinou možnost, než pěstovat baobab v nějaké nádobě, bohužel nemáme. Baobab není mrazuvzdorný, a proto by zimy v České republice nepřežil. Je tedy velmi důležité jej na zimu před mrazem chránit. Výhodou pěstování této rostliny v nádobě je to, že přes léto ji můžete vynést ven, kde bude vděčná za dostatek slunce a tepla. Na zimu se pak dá přenést dovnitř, kde jí můžeme ochránit před mrazem.

Pěstování baobabu ze semen

Baobab si můžete pořídit už jako vzrostlou rostlinku nebo si jej pěstovat ze semen. Pěstování ze semen je trochu pracnější a vyžaduje to více trpělivosti, na druhou stranu je to levnější varianta. A navíc pěstování baobabu ze semen není nijak složité. Semena vyklíčí za tři až čtyři týdny, je k tomu ale zapotřebí teplota 25 až 30 °C. Semena, která si zakoupíte, by měla být již připravena k výsadbě. Někdy ale mohou obsahovat zbytky zaschlého oplodí. V tomto případě je dobré zbytky odstranit, protože by se později mohly stát zdrojem plísně.

Tipy pro rychlejší klíčení

Semena jsou poměrně tvrdá. Pokud chcete urychlit jejich klíčení, můžete nožem nebo třeba pilníkem narušit obal semen. Semena, která jste takto připravili (narušili obal a zbavili oplodí) dejte do nádoby s vlažnou vodou. Každý den ji vyměňujte po dobu dvou dnů. Díky tomu bude klíčení usnadněno a urychleno. Následně můžeme semena ošetřit ještě roztokem fungicidu, který zabrání nejrůznějších houbovým chorobám.

Baobab

Výsev semen

Pro výsev je ideální sterilizovaný substrát, který se dá zakoupit. Pokud již doma máte substrát, který chcete použít, ale který nebyl sterilizován, je zapotřebí tak udělat. Semena jsou náchylná k houbovým onemocněním. Proto substrát propařte nebo sterilizujte prostřednictvím mikrovlnné trouby. Od chvíle vysazení je zapotřebí semena udržovat neustále vlhká. To znamená, že substrát nesmíte za žádnou cenu nechat vyschnout.

Růst rostliny

Od vyklíčení rostliny se můžeme těšit poměrně rychlému růstu rostliny. Jakmile se vám zdá, že velikost květináče není dostačující, bude zapotřebí rostlinku přesadit do hlubších kontejnerů. Do spodní části těchto nádob dejte vrstvu drenáže – keramzit, kamínky, nalámaný hliněný květináč, hrubší písek apod. Ta umožní rychlejší odtok vody, takže kořeny baobabu nebudou stát ve vodě. To je nežádoucí, protože by mohly začít plesnivět. Zemina by měla být hlinitopísčitá – zvolit můžete například směs substrátu pro pokojové rostliny a hrubého písku v poměru 2:1.

Zazimování baobabu

Baobaby zaléváme tak dlouho, dokud mají rostliny listy. Poté nastává konec jejich vegetačního období, kdy je nutné je zazimovat. Uděláme to tak, že rostlinu přeneseme do místnosti s teplotou okolo 20 °C. Počkáme, až listy opadají, a už dále nezaléváme. Opadání listů je to zcela přirozený jev, který bude napraven následující jaro. I když bude tedy rostlina vypadat hrozivě, není třeba se ničeho bát.

Péče o baobab na jaře

Na jaře je zase třeba zvýšit teplotu, tj. přeneseme rostlinu to teplejší místnosti. To, že je načase zase růst, jí dáme najevo také frekventovanější zálivkou. Dejte ale pozor, abyste rostlinu nepřelili – stát ve vodě není pro rostlinu rozhodně vhodné, protože pochází se suchých částí světa. Navzdory tomu ale malé rostlinky chráníme před přímým slunečním světlem, které by ji mohlo popálit. I v přírodě jsou totiž malé baobaby zastíněny rostlinami, které rostou v jeho okolí.

Baobaby

Hnojení baobabu

Baobab hnojíme podobně jako ostatní rostliny v době vegetačního růstu. Ideálně tedy od jara do konce srpna. Jaké ale zvolit hnojivo? Ideální je hnojivo pro rostliny, které produkují ozdobné listy, protože to obsahuje dobrou dávku dusíku. Od konce srpna už volíme raději hnojivo s vyšším obsahem draslíku.

Tvarování baobabu

Baobab se dá tvarovat stejně dobře, jako třeba bonsaj. V prvních letech od výsadby je totiž jeho kmen velmi štíhlý. V přirozeném prostředí roste do výšky, aby co nejdříve dostal co nejvíce slunečního světla. Musí být vysoký, aby přerostl ostatní rostliny ve svém okolí. Jinak by se ke sluníčku nedostal. Chcete-li kmen své rostliny posílit co nejdříve – nechat jej ztloustnout, je nutné strom velmi často zařezávat – avšak nepříliš silně. Husté koruny se obvykle netvoří, pokud ale bude zapotřebí, můžete je správným řezem vytvarovat dle svých představ.

Plody baobabu

Při pěstování baobabu jako pokojové rostliny se plodů s největší pravděpodobností nedočkáte. Pro zajímavost je ale dobré uvést, že tento strom skutečně přináší plody, které se využívají v africké kuchyni. Z plodů se používá dužina i olej v semenech. Plody mají taktéž využití v tradiční medicíně, zejména při léčbě horečky. Domorodé obyvatelstvo využívá kmeny stromů jako jakousi obrovskou zásobárnu vody – vydlabou do kmene díru, v které se pak udržuje voda. Baobaby jsou také místem, kde se konají různé obřady, protože poskytují dostatek stínu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno