Domů Pěší turistika Morava Baťův kanál: Pěšky ke křižovatce vodních cest. Tip na pěší výlet s...

Baťův kanál: Pěšky ke křižovatce vodních cest. Tip na pěší výlet s dětmi

Může mít technická stavba nějaký půvab? Jak to, že plavební kanál vede podél řeky? Co je zdymadlo a jak fungují plavební komory? A viděli jste někdy křižovatku vodních toků? Na všechny tyto a jistě i další otázky odpoví pěší výlet z Veselí nad Moravou do Strážnice. Pohodlná cesta je vhodná i pro děti mladšího školního věku a pro málo zdatné chodce. Výlet je možno naplánovat třeba při pobytové dovolené na Strážnicku či Uherskohradišťsku.

Dopravit se do Veselí nad Moravou

Výlet, jehož hlavní náplní bude poznání velmi zajímavého úseku Baťova kanálu, začíná ve Veselí nad Moravou. Turisté ubytovaní v tomto regionu (Strážnice, Uherské Hradiště) se do Veselí dostanou pohodlně vlakem po místní trati, anebo autobusem. Ve Veselí se napojí na modrou turistickou značku. Po ní se vydají jihozápadním směrem. Cesta vede podél řeky Moravy a vyvede z města.

Technická památka Baťův kanál

Turisté podejdou železniční most a u dalšího mostu přejdou řeku Moravu.  Dostanou se na skutečně báječnou cestu po náspu:

  1. zprava Baťův kanál,
  2. zleva řeka Morava.

„Organizačně i technicky náročná stavba se uskutečnila v letech 1934 až 1938. Celková délka plavební trasy byla 51,8 kilometrů. Kanál mohly využívat nákladní čluny o nosnosti 150 tun, plavební hloubka byla 1,5 metrů. Trasa začínala v přístavu v Otrokovicích a končila u Rohatce překladištěm lignitu. Lodě musely proplout 14 plavebními komorami, které pomáhaly překonat výškové rozdíly hladiny. Kromě komor však musela být vybudována i řada dalších technicky náročných zařízení, například zvedací železniční mosty nebo jezy s automatickou regulací výšky hladiny ve zdrži. Část těchto konstrukcí byla zničena za války a část dosloužila a již nebyla obnovena, některé se však zachovaly dodnes,uvádí se na webu batacanal.cz.

  • V současné době mohou turisté mohou využívat osm přístavů a 16 přístavišť.
Baťův kanál, plavební komora Vnorovy

V přístavu se každý rád zdrží

Po náspu dojdeme až do místa Vnorovy, kde je unikátní jev – Morava a Baťův kanál se v jedné výškové úrovni kříží! „Kanál zde přetíná Moravu a jeho hladina je o několik metrů výše než řeka. Pod jejím dnem je proto ukryto potrubí, které za křižovatkou zajišťuje v kanálu stejnou výšku hladiny jako před ní.“ U křižovatky se turisté nejspíš zdrží.

  • Pro děti, ale pro dospělé je velmi zajímavé pozorovat průjezd plavidel plavební komorou (děti tak snadno pochopí funkci zdymadel).
  • Pro děti je zde také vybudována poznávací Pohádková stezka lesem,
  • pro všechny pak půjčovna plavidel (motorové lodě, hausbóty, kánoe, rafty…).
  • Pořádají se zde tematicky laděné plavby pro děti i dospělé (pohádkové, pirátské, komorní, za historií…).
  • Ve stánku s občerstvením se nabízí teplá uzenina, limonády, točené pivo…

Cestou Marušky Kudeříkové

Po prohlídce křížení vodních toků turisté opustí modře značenou cestu. Dál budou pokračovat po červené značce. Je pojmenována po Marušce Kudeříkové, jejíž jméno současné děti už asi neznají. Není na škodu jim připomenout osud této studentky, zdejší rodačky. „Marie Kudeříková, často zmiňovaná jako Maruška Kudeříková, (24. Března 1921 Vnorovy, – 26. března 1943 Vratislav, Polsko) byla studentka aktivní za druhé světové války v  domácím odboji. Roku 1941 byla zatčena gestapem. V listopadu 1942 byla odsouzena k trestu smrti a v březnu 1943 popravena. Bylo jí 22 let,“ uvádí heslo ve Wikipedii.

Strážnice, „hlavní město“ moravského folkloru

Červená značka dovede do Strážnice, mekky moravského folkloru. Strážnice žije bohatým kulturním životem. Zejména v hlavní sezoně (léto) je značná pravděpodobnost, že se bude právě konat nějaký open air koncert nebo i festival. Kulturní kalendář akcí bývá vyvěšen na všech nápadných místech.

Nekoná-li se ve Strážnici právě nic, je zajímavá i prohlídka města.

  • Na severním okraji města stojí strážnický zámek, který vznikl četnými přestavbami gotického hradu ze druhé poloviny třináctého století.
  • Muzeum vesnice Jihovýchodní Moravy (skanzen)
  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1747 na místě dřívějšího bratrského sboru
  • Strážnické brány (Skalická a Veselská). Jsou zbytkem protitureckého opevnění ze druhé poloviny 16. století, za své doby nejmohutnější brány na Moravě, do dnešní doby se dochovaly pouze boční bašty bez krovů.
  • Synagoga a židovský hřbitov. Jsou pozůstatkem strážnického židovského města, které mělo vlastní špitál a dvě školy. Nejstarší náhrobek, přenesený z původního hřbitova, pochází z roku 1448.
  • Památník bratrského školství (J. A. Komenského). Nachází se za kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kde bývala škola, kterou navštěvoval Jan Amos Komenský v letech 1604–1605, když žil ve Strážnici u své tety.
  • Kostel svatého Martina se strážní věží.

Ve Strážnici malý pěší výlet končí. Byl naplněn zajímavostmi na každém z devíti „našlapaných“ kilometrů.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno