Bažantí paštika

Hledáte jednoduché recepty pro využití zvěřiny? Patří k nim i bažantí paštika. Poradí si s ní i absolutní laik a přitom nabídne doslova explozi chuti. Díky báječné konzistenci se skvěle roztírá na pečivo, ovšem oceníte ji i jako nápaditý předkrm.

Opatřete si zvěřinu z ověřeného zdroje

Pro začátek je třeba zdůraznit, že i když se do paštiky používá maso tepelně upravené, vždy si dejte záležet na tom, aby bažant pocházel z legálního zdroje a měl tedy všechna potřebná veterinární vyšetření. Určitě byste spolu s paštikou nechtěli zkonzumovat i parazity nebo choroboplodné zárodky. Dnes se prodává zvěřina prakticky v každém okrese, není tedy těžké ji sehnat.

Bažanta před pečením uvařte nebo upečte

Je to jen na vás. Vařená paštika bude jemnější, pečená vás oslní výraznou chutí. Pokud se rozhodnete bažanta uvařit, přidejte k němu tymián, bobkový list a nové koření a přilijete k němu velkou sklenku červeného vína.

U pečení postupujte obdobně. Maso lehce podlijte a dolijte víno. Opět přidejte koření a to nejlépe tak, že s ním bažanta posypete. Ale pozor, kůže se nepoužívá, takže se snažte spíš ochucovaní prostředky umístit pod ni.

Jakmile bude bažant uvařený či upečený, maso jednoduše oberte. Kůži odložte stranou, ta se do receptu používat nebude.

Na bažantí paštiku není potřeba příliš mnoho ingrediencí

 • 1 bažant vařený nebo pečený se 100 ml červeného vína
 • 100 g anglické slaniny
 • 150 ml šlehačky
 • 150 g vepřových jater
 • 1 střední cibule
 • 50 g másla
 • špetka mletého zázvoru,
 • divoké koření
 • medvědí česnek (lze použít i klasický)
 • 1 vejce
 • sůl a pepř

Jednoduchý postup si zamilujete

A co si s tím vším počít? Před sebou máte obrané maso z bažanta (a lhostejno zda pečeného nebo dušeného). Umelte ho společně s játry, cibulí a anglickou slaninou. Koření jemně nadrtíme nebo nasekáme a vmícháme do směsi na paštiku. Nakonec.

Vodní lázeň je při přípravě bažantí paštiky nejdůležitější

Následně vše vylijeme do vymazané formy na terinu a vaříme ve vodní lázni. Při 130 °C by nám mělo na vše stačit 45 minut. Po vychladnutí uložíme do lednice a servírujeme nejlépe s čerstvým pečivem buď samostatně nebo jako předkrm.

Když nemáte bažanta, zkuste to i s kuřetem

Nemáte zrovna bažanta po ruce, ale přesto byste si tento recept chtěli vyzkoušet? Klidně můžete. Pořiďte si kuře (nejlépe krmené kukuřicí) a upečte ho s trochou větší porcí koření. Bude pak pořádně „na divoko“ a chutí se bažantovi značně přiblíží. Postup na přípravu paštiky je následně zcela identický.

Jak prodloužit trvanlivost paštiky

Ani pod poklopem obvykle paštika nevydrží déle než týden. A to je opravdu škoda. Stačí však její povrch zalít rozehřátým sádlem nebo máslem. Vytvoří ochrannou krustičku a paštika rázem vydrží i 2-3x déle. To zkrátka musíte vyzkoušet.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno