Bioflavonoidy

Citrusové plody jsou plné vitamínů, mimo to však obsahují řadu tzv. bioflavonoidů, které se tradičně mezi vitamíny neřadí. Některé lékařské příručky je řadí mezi vitamíny P, které však tradičními vitamíny nejsou. Nejsou pro lidské tělo nezbytné, za to však mají pozitivní vliv na zdraví.

Jde o látky, které pro lidské tělo nejsou nezbytně nutné (na rozdíl od vitamínů, bez kterých se tělo neobejde). Pokud však budeme tyto látky do těla přijímat, budou na organismus působit velmi pozitivně a pomáhat při léčbě onemocnění i k jejich prevenci. Existuje celá řada látek, řadících se mezi bioflavonoidy, např. rutin, citrin nebo hesperin.

Kde se nachází

Bioflavonoidy se ve velkém množství nachází v ovoci, konkrétně v citrusech. Nalezneme je však i v jiných potravinách – v zelenině, v červeném víně, šípku, rajčatech, švestkách, višních ad. Počet látek, které jsou vyhodnocovány jako bioflavonoidy, se neustále zvětšuje a nachází se nové typy. Liší se svou barvou i určitými vlastnostmi, všechny látky tohoto typu jsou však pro zdraví prospěšné.

Citrusy

CitrusJe obecně známé, že bioflavonoidy se ve velkém množství nachází v citrusech. Je však třeba upozornit na to, že největší množství je ve slupce a v dužině. Spousta konzumentů citrusů bílou dužinu kvůli nevýrazné chuti odstraňuje a tím se ochuzuje o příjem velmi vzácných a pro tělo prospěšných látek. Bioflavonoidy jsou velmi prospěšné pro malé děti, při jejich konzumaci citrusů tak bílou dužinu neodstraňujte a naučte je jíst ji již od útlého věku.

Bioflavonoidy a vitamín C

Nejčastěji se nachází v kombinaci s vitamínem C a nejsou zde bezúčelně. Vitamín „konzervují“, starají se o jeho ochranu a chrání jej před snadným a rychlým znehodnocením. V kombinaci s bioflavonoidy je vitamín C mnohem lépe vstřebatelný do těla. Z toho důvodů se některé tyto látky přidávají i vitaminových přípravků.

Pozor na zpracování

Vitamín C i bioflavonoidy jsou poměrně choulostivé na zacházení a při nadměrném teplu, světlu či vaření dochází k jejich likvidaci. Pokud tedy chcete konzumovat potravinu jako vitaminovou bombu, prospěšnou pro vaše zdraví, vyhněte se tepelné úpravě. Citrusy doporučujeme konzumovat syrové. Pro krájení je také vhodné použít keramický nůž, u kterého při kontaktu s vitamíny nedochází k oxidaci a znehodnocování.

Působení na zdraví

A v čem konkrétně vám mohou být bioflavonoidy prospěšné? Máte-li problémy s krvácením různého druhu (např. z nosu), mohou pomoci. Stejně tak je vědecky dokázaný pozitivní vliv při problémech s hemeroidy nebo křečovými žilami. Bioflavonoidy jsou s vitaminem C považovány za velmi důležitý antioxidant a pomáhají při ochraně imunitního systému.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno