Bolest kyčle (bolest kyčelního kloubu)

Bolest kyčle může mít různý charakter, ale vždy je velmi nepříjemná. Bolest kyčelního kloubu může být způsobována různými příčinami a tyto příčiny si v článku popíšeme.

Kyčelní kloub je velký kloub, který nese téměř celou váhu našeho těla. V případě problémů s kyčlemi se začínají objevovat bolesti kyčlí. Na začátku se často jedná pouze občasné bolesti, které se často objevují po námaze (práce na zahrádce, sport atd.). Může se také jednat o stále bolesti, které nás trápí během celého dne. U někoho se mohou bolesti začít objevovat například až po té co ujdou určitou vzdálenost.

Možné příčiny bolesti kyčlí

Bolest kyčle nám ukazuje, že něco není v pořádku. Za bolestmi kyčelního kloubu může stát některá z níže uvedených příčin:

  • dlouhodobé přetěžování kloubů – velmi časté u těžce pracujicích lidí a u sportovců.
  • Koxartroza – dochází až k omezení hybnosti. Bolest často vystřeluje jakoby do třísel.
  • dysplazie kyčlí  – nebo luxace kyčle
  • Perthesova nemoc – více info na v článku Perthesova choroba.
  • artróza – bolesti mohou být vyvolané také rozjetou artrózou. Dochází k úbytku chrupavčité tkátě v kloubu.

Léčba

Léčba bolestí kyčlí se bude lišit podle toho jaká je příčina těchto bolestí. V léčbě se využívá odlehčení kyčlím. Používají se také přípravky na podporu chrupavčité tkáně. Na začátku se často volí konzervativní léčba, ale v některých případech může být jediným řešením výměna kyčelního kloubu (tzv. totální endoprotéza).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno