Bolest v podkolenní jamce

Bolest pod kolenem v podkolenní jamce patří k nepříjemným onemocněním, které mohou výrazně omezovat pohyb. Problém je, že tato bolest může být způsobena různými onemocněními. Uvedeme si, jaké druhy onemocnění mohou být s bolestí pod kolenem spojené.

Bolest v podkolenní jamce omezuje dané jedince v pohybu. Míra bolesti může být různá, stejně tak se může bolest v podkolenní jamce vyskytnout na jedné noze, ale i na obou. Bolest často vystřeluje až k lýtku, obvykle při skrčení kolene, může se však objevit i v klidovém stavu. V první řadě je třeba určit původ bolest. Může jít o problém spojený se vznikem Bakerovy cysty, ovšem také to může mít co dočinění s neuropatií nebo zánětem kloubů. Je tak těžké říci, jaký postup léčby je třeba aplikovat. Pokud se bolest dostaví náhle, ideální je místo chladit obkladem a také mastit antirevmatikem, např. Ibalginem.

Bakerova cysta

Bolest v podkolenní jamce může být zapříčiněna výskytem Bakerovy cysty. Základními symptomy tohoto onemocnění je velmi omezený pohyb kolene, bolest a nepříjemný pocit pnutí. V podkolenní jamce se také vytvoří úvar, který lze snadno nahmatat. V takovém případě jde s velkou pravděpodobností právě o Bakerovu cystu, tedy zánět, kdy se vytvoří váček naplněný vodou. Bakerova cysta se často objevuje při chronické zátěži a často trápí např. sportovce. Bakerova cysta se léčí odsátím vody, následně musí být pacient v klidu a bez zátěže, aby se cysta nevytvořila znovu.

Neuropatie

Bolest pod kolenem může být způsobena také neuropatií neboli poškozením nervů. Spíše než bolest se pak projevuje silným pálením nebo brněním. Pokud jsou poškozeny nervy jen na jednom místě, v tomto případě u dolních končetin, kde o mononeuropatii. Současně však může dojít i k poškození většího počtu nervů, pak se toto onemocnění označuje jako polyneuropatie. Neuropatie může být vrozené onemocnění, může však také vzniknout v průběhu života. Nejčastějšími důvody vzniku tohoto onemocnění bývají infekce, degenerace nebo problémy s imunitou. Neuropatie se často vyskytuje u kuřáků, alkoholiků nebo diabetiků. Odstranění bolesti, způsobené neuropatií, vyžaduje komplexní odborné řešení a je třeba jej konzultovat s odborníky.

Zánět kloubů

Bolest v podkolenní jamce může být příznakem rozvíjejícího se zánětu klubů, teda artrózy. S přibývajícím věkem se riziko vzniku artrózy stupňuje. Kolenní klouby bolí nejčastěji v podzimním období, jelikož dochází ke změně teplot a k náhlému ochlazení. V počáteční fázi lze tento problém řešit mastmi či obklady. Existují také léky, které bolest tlumí a snižují zánět.

Bolest v podkolenní jamce znamená zpravidla jiný, závažnější problém. Pokud po několika dnech bolest neodezní, je na čase navštívit obvodního lékaře či ortopeda, který by měl provést vyšetření hmatem a eventuálně požadovat RTG snímek.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno