Bolesti šíje

Bolesti šíje mohou mít různý původ. My se dnes zaměříme na bolesti krčních svalů. Ty jsou totiž poměrně častou záležitostí. Mohou trápit děti, dospělé i seniory každého věku. Jsou to prostě svaly jako každé jiné a jednou za čas se ozvou. Na následujících řádcích se podíváme na jednotlivé příčiny bolesti šíje a povíme si, jak se jim vyvarovat. Zároveň vám poradíme několik osvědčených rad pro prevenci tohoto zdravotního problému pro celou rodinu.

Nejčastější příčiny bolesti krčních svalů

Mezi hlavní příčinu lze zařadit například špatná poloha těla při spánku. Může to být v souvislosti s jednou Mladá, tmavovlasá dívka s odvráceným pohledem špatnou nocí nebo se souhrnem několika po sobě jdoucích dní. Náš krk a svaly na něm nejhůře nesou, když spíme na břiše. Tato pozice je pro tělo nepřirozená. Protože i v noci potřebujeme dýchat, musíme dát při poloze na břiše krk do jedné nebo druhé strany. Jakmile usneme, tak se celá kostra a kosterní svalstvo povolí a tím pádem nezvládnou celonoční nápor.

Jako další příčinu můžeme uvést akutní namožení. To se stává nejčastěji při sportu nebo při zvedání těžkých předmětů. Dále pak rychlé škubnutí krkem (drobná autonehoda), vedlejší příznak některých nemocí (typicky chřipka), a dlouhodobý, jednostranně namáhavý pohyb. Tím je myšlena jak práce na počítači, kdy velké procento lidí má po celou pracovní dobu špatné držená těla, tak manuální práce např. na montážních linkách.

Poslední příčinou je nevhodně zvolená obuv. Lidské tělo je poměrně křehký systém, který reaguje na každou nerovnováhu. Nevhodná obuv spojená s vadou nožní klenby, špatným držením těla nebo defektem páteře bude nadměrně namáhat šíjové svalstvo a vás tak čeká neustálé pobolívání.

První pomoc i prevence

Jakmile pocítíte diskomfort v oblasti šíjového svalstva, zamyslete se, co by ho mohlo způsobovat. Projděte si předchozí body a nepochybně narazíte na ten, jež sedne přímo vám (někdy se jedná o kombinaci několika příčin najednou).

První pomocí je udržovat krk v teple. To znamená bránit ho před ofouknutím a chladem. Noste roláky, šátky a pokud máte, klidně si sami naordinujte krční límec. Jeho nošení uleví namáhaným svalům a ty rychleji zregenerují. Zkuste také spát několik nocí bez polštáře a soustřeďte se na spaní na zádech. Někomu tato poloha dost nevyhovuje, proto si k usnutí může vzít pár berliček – vypít meduňkový čaj, stříknout levandulovou esenci na polštář

Odborníci se shodují na tom, že má být krk v klidu, ovšem ne naprosto bez pohybu. Párkrát denně si s ním pomaloučku polehoučku zacvičte do stran. Nechoďte přes bolest, prostě jen tak daleko, aby vám to nebylo nepříjemné. Když je situace opravdu špatná, vydejte se k lékaři, předepíše vám prášky na uvolnění svalů a do druhého dne budete mít pokoj.

Samozřejmě pomáhá i horká vana nebo sprcha kdy se vám bude krkem lépe pohybovat a můžete mu dopřát jemnou masáž. Preventivně je dobré se (je-li to možné) vyhýbat tomu, co bolest krku spustilo, nenechat krk ofouknout a dopřát mu pravidelné uvolňující masáže.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno