Bolívie

Máte chuť podívat se na neobvyklá místa a zkusit tak trochu jinou exotiku? Přijeďte strávit dovolenou v Bolívii. Stát Jižní Ameriky vám přináší největší solnou pláň na světě, či nejvýše postavené splavné jezero Titicaca.

Bolívie

Bolívii najdeme ve vnitrozemí Jižní Ameriky a sousedící s Peru a Chile. Do hlavního města La Paz se dostanete například z Mnichova s několika přestupy. Jistě vás překvapí, že má Bolívie hned dvě hlavní města. Proč? Oficiálně je hlavním městem Sucre, ale sídlo vlády se nachází v La Paz.

V Bolívii se oficiálně hovoří 37 jazyky. Ve většině jde o domorodé indiánské jazyky původních obyvatel.

Do Bolívie nepotřebujete víza. V zemi můžete bez problému strávit až 90 dní s pasem platným ještě 6 měsíců.

Bolívie

Počasí

Jaké můžete očekávat v Bolívii počasí? To je zde velmi proměnlivé. Období dešťů lze očekávat od listopadu do března a období sucha od měsíce dubna do října. V horách očekávejte noční poklesy teplot až k nule. Přes den můžete očekávat teploty až k 20 či 30°C.

Očkování

Jaké očkování byste měli před odjezdem absolvovat? Povinnost očkování při výjezdu do Bolívie není žádná, ale je vhodné mít před odjezdem naočkován Covid-19, žloutenku, břišní tyfus a tetanus. Pokud budete cestovat do amazonské oblasti, je zde povinnost mít očkování proti žluté zimnici. Doklad o očkování je kontrolován.

Navštivte jezero Titicaca

Na velmi zajímavém místě, v Centrálních Andách, v poloze 3810 m nad mořem, se nachází největší sladkovodní jezero v Jižní Americe, Titicaca. Zároveň je také jedno z nejhlubších jezer na světě. Je to také nejvýše položené jezero na světě s funkční lodní dopravou.

Zajímavostí je, že je jezero Titicaca pozůstatkem obrovského zaniklého jezera, které se jmenovalo Ballivián. V tomto jezeře můžeme najít velké množství menších a větších ostrovů, na kterých můžeme najít pozůstatky kulturního dědictví Inků. Velmi oblíbené jsou plovoucí rákosové ostrovy Uros, které jsou asi 7 km od města Puno.

Tyto rákosové ostrovy jsou ke dnu jezera Titicaca uchyceny pomocí pevných lan. Místo je turisty velmi oblíbené a vyhledávané. Ostrovů je několik desítek a na místo se dostanete lodí. Místní obyvatelé vám ukážou své příbytky a dají vám ochutnat své tradiční pokrmy.

jezero Titicaca

Salar de Uyuni

Salar de Uyuni je největší solná pláň na světě a jde také o velmi oblíbené turistické místo. Na této solné pláni leží zhruba 64 milionů tun soli. Dříve byla solná pláň dnem jezera a najdeme ji v Andách, ve výšce 3650 m nad mořem. Solná pláň je pozůstatkem obrovského zaniklého jezera Minchin.

Solná pláň Salar de Uyuni produkuje také obrovské množství lithia. Touto produkcí se plní většina celosvětové poptávky. Na solné pláni je také postavený hotel, který je celý ze soli a který v současnosti působí už jen jako muzeum. Hotel byl uzavřen, protože jeho provoz škodil okolnímu životnímu prostředí.

Jednou do roka dojde na solné pláni k záplavám, kdy vznikne na celé ploše pláně nízká hladina vody a prostor se tak stane největším přírodním zrcadlem na světě.

Salar de Uyuni

Camino de las Yungas

V Bolívii na trase mezi městy La Paz a Coroico najdeme Silnici smrti, čili Camino de las Yungas. Máte-li rádi extrémy a adrenalin, je toto místo určeno po vás. Na této silnici funguje obousměrný provoz. Na jedné straně cesty je skála a na její druhé straně je strmý sráz. Zajímavostí je, že v Bolívii se jezdí vpravo, ale pouze na této silnici se jede vlevo. Skutečně se ale tento předpis dodržuje minimálně.

Od roku 2006 je doprava z této silnice přesměrována na nově vybudovanou silnici a na Silnici smrti je nyní provoz minimální.

La Paz

Pokud se rozhodnete navštívit město La Paz, naskytne se vám pohled na nejvýše položenou metropoli na světě, jelikož se nachází 3600 m nad mořem. Město se pyšní nejdelším systémem lanovek na světě, který je turisty velmi oblíbenou atrakcí. Ve městě nelze vybudovat díky říční síti metro, proto dopravu směřovali místní nad zem.

Vzhledem k poloze města zde turisté trpí výškovou nemocí. Na její léčku se tady nejčastěji doporučuje koka, které tu roste 30 tisíc hektarů.

V La Pazu očekávejte celoroční teplotu okolo 13 stupňů. Místní lidé se odívají do teplých dek z lamí vlny. Na vysokohorském slunci se můžete rychle spálit. Proto je velmi důležité používat ochranné opalovací krémy s vysokým faktorem.

La Paz

Potosí

Město Potosí je známé díky těžbě stříbra, kde se nachází největší stříbrný důl na světě. Město má unikátní a zajímavé historické centrum, díky kterému je zapsáno v seznamu UNESCO. Potosí najdete 4000 m nad mořem.

Sucre

Hlavní město Sucre najdete 2810 m nad mořem a je taktéž zapsáno v seznamu UNESCO. Vyznačuje se španělskými architektonickými prvky a bohatou historií. Můžete navštívit kostel sv. Lazara z roku 1544, klášter sv. Františka Xaverského, budovu nemocnice z roku 1544, či arcibiskupství La Plata.

Uvidíte tady překrásné zahrady, žulové kašny a romantická náměstíčka. Díky převaze bílých budov se Sucre říká také Bílé město. V oblízkém okolí najdete také paleontologické naleziště, kde můžete vidět zhruba 5000 stop dinosaurů.

Sucre

Růžoví delfíni

Pokud budete mít štěstí, v bolivijských řekách narazíte na růžové delfíny, přesněji na delfíny amazonské. Proč jsou tito delfíni růžoví? Je to pravděpodobně cévním zásobením jejich kůže, ale také chemickým složením vody a její teplotou.

Delfín amazonský je říční dravec, který se obvykle živí i piraňami. Je nezvykle obratný a mrštný, aby se mohl proplétat říčním prostorem, který je plný spadaných větví a kořenů stromů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno