Brunej

Brunej najdeme na severu ostrova Borneo, který leží v jihovýchodní Asii. Je jediným suverénním státem na Borneu. Zbytek ostrova se dělí mezi Malajsii a Indonésii.

Brunej se skládá ze dvou částí země, které nejsou nijak propojeny. Nachází se u Jihočínského moře, které je součástí Tichého oceánu.

Brunej

Doprava

Brunej je dostupná letadlem, námořní a pozemní dopravou. Mezinárodní letiště Brunej je hlavním vstupním bodem do země. Národním dopravcem je Royal Brunei Airlines. Letiště je aktuálně modernizováno.

S jedním soukromým vozem na 2,09 osob má Brunej jednu z nejvyšších měr vlastnictví automobilů na světě. To je také přičítáno absenci komplexního dopravního systému, nízké dovozní dani a nízké ceně bezolovnatého benzínu.

Ropa

Ropa byla v Bruneji objevena v roce 1929, po několika neúspěšných pokusech. Těžba ropy se značně zvýšila ve 30. letech minulého století s rozvojem dalších ropných polí. V roce 1940 byla produkce ropy více než šest milionů barelů. British Malayan Petroleum Company, nyní Brunei Shell Petroleum Company, byla založena 22. července 1922. První pobřežní vrt byl vyvrtán v roce 1957. Ropa a zemní plyn byly základem rozvoje a bohatství Bruneje od konce 20. století.

Život v Bruneji

Kultura Bruneje je převážně malajská, stejně jako její etnikum, s velkým vlivem islámu. Je ale vnímána jako mnohem konzervativnější než je Indonésie a Malajsie. Vlivy na brunejskou kulturu pocházejí z kultur Malajského souostroví. V průběhu let nastala čtyři období kulturního vlivu: animistické, hinduistické, islámské a západní. Islám měl velmi silný vliv a byl přijat jako brunejská ideologie a filozofie. Jako v zemi šaría je zde zakázán prodej a veřejná konzumace alkoholu. Lidem, kteří nejsou muslimové, je dovoleno přivézt si omezené množství alkoholu z místa nalodění, pro vlastní soukromou spotřebu.

Bandar Seri Begawan

Hlavní město Bruneje je Bandar Seri Begawan. Najdeme zde Istana Nurul Iman, největší obytný palác na světě, jak je uvedeno v Guinessově knize rekordů. Najdeme zde také mešitu Omara Aliho Saifuddiena, což je také oblíbená a ikonická památka Bruneje. Kampong Ayer je největší vodní vesnice na světě a je přezdívaná Benátkami východu.

Istana Nurul Iman

Aby byl palác zapsán do Guinessovy knihy rekordů, musel být využit jako královská rezidence a do úvahy se brala pouze plocha vnitřního podlaží paláce. Podle těchto standardů Guinnessova kniha rekordů v současné době považuje Istanu Nurul Iman za držitele titulu „největšího obytného paláce světa“.

Istana Nurul Iman se tedy stal největším obytným palácem na světě a největším rodinným sídlem, které kdy bylo postaveno. Palác obsahuje 1788 pokojů, které zahrnují 257 koupelen, hodovní síň, kterou lze rozšířit až na 5000 hostů a mešitu s kapacitou 1500 lidí.

Mešita Omara Aliho Saifuddiena

Mešita leží na pozemku o rozloze 5 akrů, což jsou 2 ha a je téměř celá obklopena umělou lagunou. Uprostřed laguny stojí umělá bárka zvaná Mahligai, jejíž design má připomínat loď sultána Bolkiaha, tedy brunejského sultána, který vládl v 16. století.

Kampong Ayer

Zahrnuje čtvrti tradičních domů, škol a mešit postavených na kůlech nad řekou Brunej poblíž centra hlavního města. Má rozlohu asi 10 kilometrů čtverečních. Předpokládá se, že Kampong Ayer byl osídlen již několik století. Existuje několik historických záznamů, které uvádějí existenci „vodních osad“ na řece Brunej. Nejznámější je pravděpodobně záznam Antonia Pigafetty, italského průzkumníka, o jeho návštěvě Bruneje v rámci Magellanovy flotily, v roce 1521.

Královské muzeum

Royal Regalia Museum, dříve známé jako Royal Regalia Building, je muzeum umístěné v srdci hlavního města Bandar Seri Begawan. Jsou zde umístěny hlavně šperky a bohatství sultána a královské rodiny, stejně jako exponáty spojené s připomínkami oslav stříbrného a zlatého jubilea vládce Bruneje, sultána Hassanala Bolkiaha.

Mešita Jame‘ Asr Hassanil Bolkiah

Mešita Jame‘ Asr Hassanil Bolkiah je postavena v Bandar Seri Begawan. Je pojmenována po Hassanalu Bolkiahovi, tedy po sultánovi Bruneje. Je to jedna ze dvou státních mešit. Druhá je již zmíněná mešita Omara Aliho Saifuddiena.

Národní park Ulu Temburong

Národní park Ulu Temburong je prvním národním parkem založeným v Bruneji. Je chráněn od roku 1991. Park se nachází v okrese Temburong ve východní Bruneji a pokrývá asi 40% jižního okresu o rozloze 550 km čtverečních. Nachází se v lesní rezervaci Batu Apoi.

Park Tasek Lama

Brunej je obdařena spoustou přírodních parků a také deštným pralesem. Rekreační park Tasek Lama vybízí k příjemné a pohodové turistice. Pokud potřebujete úlevu od stresu, Tasek Lama je místo, kam zamířit. Najdete zde velké množství pěších a turistických stezek s různými stupni obtížnosti, ideální pro běžce a turisty. Pro náruživé dobrodruhy si sbalte své turistické vybavení a vydejte se po stezkách džungle Sarang Helang nebo Bukit Markuching. Z rozhledny se vám naskytne pěkný výhled na park z ptačí perspektivy. Během cesty můžete zastavit a zrelaxovat u vodopádu.

Tutong

Krása Tutongu spočívá v jeho klidu. Jde o okouzlující město obklopené malými kopci a krásnými jezery s černou vodou. Vody téměř připomínají čaj. Jsou zbarvené do tmavého odstínu v důsledku uvolňování tříslovin z okolní vegetace. Každý čtvrtek ráno se zde koná živý trh, kde najdete místní řemeslné výrobky, jídlo a čerstvé produkty.

Alai Gayoh

Alai Gayoh je tradiční dřevěné obydlí s bohatou historií. Je postaveno u klidné laguny s výhledem na velkou část malebné zeleně v Bukit Udal, což je vesnice v okrese Tutong. Užijete si dechberoucí výhledy a scenérie a ponoříte se do desítky let starých zvyků, praktik a hudby lidu kmene Dusun, který zde přebývá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno