Slovo brusinka označuje malé červené plody, které mohou růst na více rostlinných druzích. Zatímco v Evropě se název „brusinka“ vztahuje k původnímu druhu Vaccinium oxycoccos, v Americe je za brusinku považován plod rostliny Vaccinium macrocarpon. Domorodí Američané používali brusinky jako ovoce již v roce 1550. Původní Američané použili brusinky k vytvoření původní energetické tyčinky. Pemmican, vysoce bílkovinná kaše sušeného jeleního masa, tukového loje a brusinek, mohla vydržet měsíce. Avšak vývoj pěstovaných odrůd brusinek je poměrně novou záležitostí starou asi jen 100 let. To znamená, že brusinka je jednou z posledních domácích plodin.
Jak brusinky vypadají?
Brusinky rostou na nízkých keřích, které mohou být až 2 metry dlouhé. Dorůstají výšky až 20 centimetrů. Mají štíhlé stonky, které mohou být dřevnaté. Na stoncích rostou stále zelené listy. Květy jsou růžové, s velmi výraznými reflexními lístky. Malé květy se objevují v červnu a jsou opylovány včelami. Plodem jsou bobule, které jsou o něco větší než listy rostliny; zpočátku jsou světle zelené a dozrávají do červené barvy. Jsou jedlé, mají sladko-kyselou chuť.
Sbírání brusinek
Plody brusinek obvykle sbíráme na začátku září a pokračujeme až do konce října. Ve Spojených státech se ročně vyprodukuje na 121 255 tun těchto plodů. Většina brusinkových produktů se konzumuje ve Spojených státech a Kanadě. Ve 100 gramech brusinek je 46 kalorií. Brusinky jsou velmi dobrým zdrojem vitamínu C, vlákniny a manganu, dále pak vitamínu E, vitamínu K, mědi a kyseliny pantothenové.
Zdravotní přínosy brusinek
Zdravotní přínosy brusinek zahrnují úlevu od infekce močových cest, respiračních poruch, působí jako prevence ledvinových kamenů, rakoviny a srdečních chorob. Brusinky jsou obzvláště prospěšné pro oči (významně zlepšují příznaky katarakty, makulární degenerace a diabetické retinopatie). Protože čerstvé brusinky jsou tvrdé, kyselé a hořké, asi 95 % brusinek se zpracovává a používá k přípravě brusinkové šťávy, omáčky, kompotů nebo želé.
Produkty z brusinek
Prodávají se také sušené a slazené. Z brusinek se často připravuje brusinková omáčka, která je tradiční přílohou v Turecku (podává se na Vánoce), ve Velké Británii a ve Spojených státech a Kanadě (kde se podává jak na Vánoce, tak také na Den díkuvzdání). Brusinky se také používají při pečení (muffiny, koláčky, koláče a pečivo).
Pozor na slazený brusinkový džus
Brusinková šťáva se obvykle osladí nebo smíchá s jinými ovocnými šťávami, aby se snížila její přirozená kyselost. Slouží pak jako základ mnohých alkoholických i nealkoholických míchaných nápojů. Například Cosmopolitan se bez brusinkové šťávy neobejde. Brusinkový džus si ale můžete dopřát i samotný. Dejte si ale pozor, některé brusinkové džusy jsou doslazovány, a to dokonce v takovém množství, že obsahují více cukru než některé sodovky – které obecně spojujeme s obezitou.
Brusinky v kuchyni
Brusinky se vzhledem ke své poměrně trpké chuti a tvrdosti musí před konzumací tepelně zpracovat. Například v Americe můžeme najít recepty s brusinkami již z 18. století. Brusinky se staly pro Američany velice důležitým ovocem. Například během druhé světové války vyžadovaly americké jednotky asi milion liber sušených brusinek ročně. Výhodou pěstování brusinek je to, že se jí daří v podmínkách, které nevyhovují jiným rostlinám: kyselá půda, málo živin a nízké teploty. Brusinky se někdy používají k aromatizaci vín, ale nekvasí tak přirozeně jako hrozny, proto jsou nevhodné pro tradiční vinařský proces.
Brusinkový džem
Tato americká klasika byla vynalezena Marcusem Urannem, který hledal způsob, jak by mohl brusinky prodávat po celý rok. Byl totiž majitelem brusinkových polí. Jako první tak vymyslel způsob konzervování bobulí. Poprvé byla brusinková omáčka prodána v roce 1941. Brusinky mají dostatek pektinu, takže není potřeba přidávat želírovací cukr ani jiný zdroj pektinu. Na přípravu budete potřebovat 500 g brusinek, které zasypete 200 g cukru krystal a zalijete šťávou z 1 citronu. Nechte v nekovové misce stát přes noc. Na druhý den nastrouhejte 1 malé kyselé jablko a smíchejte ho s kůrou z 1 citronu (nebo 2 lžičkami sušené kůry). Vložte do hrnce, přidejte šťávu, kterou brusinky pustily a 125 ml vody. Přidejte dvě hrsti brusinek a vařte půl hodiny. Až směs zhoustne, přidejte i zbylé brusinky a ještě 5 až 8 minut povařte. Směsí naplňte sklenice, uzavřete a otočte dnem vzhůru. Konzumovat můžete ihned po vychladnutí.
Vepřová panenka s brusinkovou omáčkou
Vepřovou panenku o hmotnosti cca 1 kg osolíme a opepříme podle chuti. Osmažíme na 2 lžících olivového oleje dohněda a dáme stranou. Do výpeku vlijeme ¼ hrnku balsamicového octa a dřevěnou vařečkou se snažíme odstranit veškeré připečené části masa ze dna pánve. Mezitím si ½ hrnku vody smícháme se 2 lžícemi hladké mouky. Tuto směs nalijeme do pánve. Mezitím si v míse smíchejte 180 g brusinek, ½ hrnku pomerančové šťávy, ½ hrnku vody, ½ hrnku třtinového cukru a 2 lžíce pomerančové marmelády. Přidejte do pánve a přidejte 1 lžíci jalapeno papričky – nakrájené na jemno. Osolte podle chuti. Pořádně promíchejte, vraťte maso a poduste asi 15 minut.
Rostou brusinky ve vodě?
Tento mýtus vznikl v Americe. Brusinky nerostou ve vodě, jak si většina lidí myslí, ale na trvalých révách v písečných rašelinách a močálech. Proč ta mylná představa? Když je čas na sklizeň, pěstitelé zaplaví záhony, takže se bobule vznášejí na vrchol a jejich sběr je proto snadnější.