Buchta pro diabetiky

Máte v rodině pacienta s cukrovkou? Pokud mu chcete nabídnout to správné zdravé pohoštění, pak se vám určitě bude hodit buchta pro diabetiky. Vybrali jsme tu s borůvkami, která zachutná docela jistě každému.

Když se řekne pečení pro diabetiky, neznamená to jen, že místo cukru použijete nějaké náhradní sladidlo. Je nutné nahradit i bílou mouku, jež mnohdy škodí mnohem víc, než produkt z cukrové řepy (nebo jakékoli jiné sladké rostliny). Ideální náhražkou je mouka špaldová. Protože však s ní pečení není právě jednoduché, musíte mít v záloze připraven dokonalý recept. A právě ten pro vás dnes máme.

Borůvkový dezert pro diabetiky

Většinu surovin určitě bez potíží najdete ve spíži, jen pro sukralózu asi budete muset do obchodu se zdravou výživou. A co tedy budete potřebovat?

  • tři polévkové lžíce vody
  • čtyři střední celá vejce
  • osm polévkových lžic polohrubé mouky
  • čtyři polévkové lžíce oleje
  • jeden balíček prášku do pečiva
  • 200 gramů borůvek
  • dvě polévkové lžíce sladidla na bázi sukralozy

A co si s tím vším počít? Postup nebude odlišný od zákusků, které nejspíš pečete běžně.

Jak na přípravu dezertu pro osoby s diabetem

Nejdříve si vezmeme k ruce čtyři střední celá vejce. Používáme je celá. Vyšleháme je s vodou (potřebujeme tři polévkové lžíce vody), poté přijde na řadu osm polévkových lžic polohrubé mouky

a čtyři polévkové lžíce oleje. Jakmile je hmota homogenní, tak přidáme jeden balíček prášku do pečiva a dvě polévkové lžíce sladidla na bázi sukralozy. Hotové těsto by mělo jít bez potíží vylít na plech.

Upečte koláč správně

Koláčovou formu nebo menší plech dobře vymažeme a vysypeme moukou ( jako alternativu lze použít kokos, kokosovou mouku, strouhanku apod.). Důkladně rozetřeme stěrkou, aby bylo těsto ve formě rozloženo rovnoměrně. Nakonec na povrch koláče přijde ještě 200 gramů borůvek. Stačí jednoduše nasypat, nic víc není třeba. Pečeme asi půl hodiny při 180 °C.

Pro fajnšmekry lze připravit i drobenku

Potrpí si vaše návštěva na opravdu dokonalé vychytané koláček? Pak borůvky ještě posypte báječně křupavou drobenkou. Tu vyrobíte jednoduše. Budete potřebovat jen 1 lžíci sladidla a hrubou mouku. K tomu přidejte kousek rozpuštěného másla a míchejte tak dlouho, dokud směs nezhrudkovatí. Mouku doporučujeme přisypávat postupně. Nakonec drobenku nasypte na koláč a upečte podle způsobu uvedeného výše.

Tipy pro vylepšení koláče

Dezert servírujte ve chvíli, kdy zcela vychladne – jinak se vám bude velmi špatně krájet. Doporučujeme ho také pocukrovat sladidlem (nebo pro ostatní hosty cukrem). A rozhodně nemusíte používat jen borůvky – hodí se i jiné drobné bobulovité ovoce. Skvělý je třeba rybíz, angrešt, maliny apod. Podle nakyslosti pak přidejte i porci sladidla navíc. Nejlépe ve formě pocukrování.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno