Bulka v třísle

Jakmile se vám objeví v jakémkoliv místě na těle bulka, je třeba zpozornit. Zvláště pak, jestliže se nachází v oblasti, kde jsou umístěny lymfatické uzliny. Každá bulka samozřejmě není nebezpečná. Některé jsou naprosto neškodné a ani léta přehlížení z nich nevytvoří hrozbu pro vaše zdraví. Na druhou stranu jsou i takové, které signalizují akutní a velmi vážný zdravotní problém. Lze je od sebe rozeznat a co vše může znamenat jejich přítomnost ve vašem těle? Na tyto otázky se pokusíme zodpovědět v dnešním článku.

Stará známá kýla

Někteří z nás se s kýlou setkali v dětství, kdy se malý dětem objevuje na břiše po zvedání příliš těžkých Žena, která se opaluje na pláži u mořebřemen. S kýlou se děti i rodí nebo vzniká během života, nejčastěji z důvodu vylezlého střeva otvorem z rozestoupených svalů. A stejně tak vzniká i šikmá tříselná kýla.

Šikmá tříselná kýla je nejčastější u žen starších 45 let. V tříslech se objevuje maličká bulka, která nejprve vůbec nebolí. Postupně však začne okolí pálit a pobolívat. Existuje nebezpečí uskřípnutí vyhřezlé části střeva, což může v krajním případě zapříčinit i smrt pacienta.

Kýla se léčí operací, ale jsou možné i méně invazivní metody. Záleží na tom, jak dlouho kýlu máte.

Zduřelá lymfatická uzlina

V tříslech se nacházejí i lymfatické uzliny. Lymfatický systém je velice citlivý na jakékoliv změny v těle a většinou reaguje právě zduřením některé z uzlin.

S čím mohou souviset zvětšené lymfatické uzliny:

·         s probíhajícím zánět v těle – např. zánět pohlavních orgánů nebo močového měchýře

·         s reakcí na některé léky

·         s nadměrným stresem a námahou organismu (dlouhodobě)

·         s rakovinným bujením v těle (většinou v okolí zvětšené uzliny)

·         s dozvukem nemocí jako je chřipka, angína atd.

Jestliže zvětšená uzlina bolí a je zarudlá, jedná se pravděpodobně přímo o její zánět. Lékaři vždy radí zajít s každou zvětšenou uzlinou na prohlídku, protože člověk sám nikdy nevidí všechny příčiny.

Cysty a tukové bulky

Cysty a tukové bulky se objevují všude po těle. Některé jsou skryté uvnitř těla a nepůsobí vůbec žádné zdravotní potíže. Jiné mohou tlačit na vnitřní orgány, pak je nutné, aby se pacient podrobil operaci nebo prošel jinou léčbou (ženám se v případě cyst na pohlavních orgánech podávají hormony).

Podkožní tukové bulky a cysty jsou tvrdé i měkké kulaté útvary. Můžete si je snadno nahmatat a bývají spíše nebolestivé. Tukové bulky jsou vlastně takové nezhoubné nádory – šance, že se z nich stanou zhoubné útvary je skutečně velmi malá.

Cystu i tukovou bulku lze operativně odstranit. Někdy se vracejí zpět, jindy o nich člověk už neslyší. Je to případ od případu. Každopádně nejsou životu nebezpečné, spíše mohou pacienta obtěžovat a to zvláště, když se začnou zvětšovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno