Burské oříšky a zdraví

Burské oříšky či arašídy jsou velmi oblíbenou pochutinou. Bohužel, velmi často jsou neprávem řazeny mezi nezdravé potraviny. Ačkoliv jsou kalorické, obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek, díky kterým bychom je do našeho jídelníčku měli zařadit.

Burské oříšky ve skutečnosti vůbec nepatří mezi ořechy. Jedná se o plody podzemnice olejné a řadí se mezi luštěninu. Podzemnice olejná pochází z Jižní Ameriky, kde se pěstuje po tisíce let. V současné době jsou arašídy velmi oblíbenou „pivní“ pochoutkou. Rádi si je dopřáváme jako pochutinu k pivu, nesmí chybět na žádných oslavách či slavnostech. Právě díky spojení s bujarým hodováním všeho možného se burské oříšky zařadily do kategorie nezdravých potravin. Obsahují však celou řadu zdraví prospěšných látek, díky kterým mou našemu organismu prospívat a hodí se třeba i jako doplněk diety.

Složení arašídů

Arašídy jsou velmi kalorickou potravinou. 100 gramů burských oříšků odpovídá přiblížně 590 kcal. Hlavní složkou jsou tuky, dále bílkoviny a následně sacharidy. Tuk, které je v burských oříšcích obsažen, je však z většiny tvořen zdravými nenasycenými tuky. Obsahují širokou škálu vitamínů a minerálů. Zmiňme například některé vitamíny B, vitamín E, kyselinu listovou či pantotenovou. Z minerálů se v arašídech nachází železo, fosfor, vápník, hořčík, zinek, měď či draslík.

Burské oříšky a zdraví

Díky bohatému obsahuj vitamínů, minerálů a dalších látek má přiměřená konzumace burských oříšků pozitivní vliv na zdraví. Pojďme některá pozitiva zmínit.

Burské oříšky a zdraví

Antioxidační účinky

Burské oříšky obsahují látku zvanou resveratol. Jedná se o antioxidant, který pomáhá organismu bojovat s volnými radikály a vyhýbat se tak mnohým závažným onemocněním. Podle výzkumů má resveratol rovněž pozitivní vliv na vytrvalost a výkonnost, díky čemuž se staly burské oříšky rovněž oblíbenou potravinou mezi sportovci.

Snížení cholesterolu i cukru

Máte problém s vysokou hladinou cholesterolu? Pravidelnou konzumací přiměřené dávky burských oříšků můžete tento problém vyřešit. Arašídy pomohou rovněž snížit hladinu triglyceridů. Poradí si také s krevním cukrem, nad kterým udržují kontrolu a zajistí jeho ideální hodnotu.

Paměť, trávení i srdce

Nové výzkumy postupně odhalují pozitivní vlivy konzumace burských oříšků v celé řadě oblastí. Díky obsaženému vitamínu B3 podporují paměť a zlepšují celkovou funkčnost mozku a nervového systému. Podporuje trávení, snižuje riziko onemocnění kardiovaskulárních chorob či urychlují lidský metabolismus.

Burské oříšky (arašídy, buráky) z jídelníčku rozhodně nevynechávejte. Díky vysoké kalorické hodnotě si však hlídejte konzumované množství. Rovněž se velkým obloukem vyhýbejte slazeným, čokoládou obalovaným nebo extrémně soleným arašídům. Bohužel, na trhu je většina pražených burských oříšků solených, nesolené jsou výrazně dražší. Investujte však do svého zdraví a kupujte ty nesolené, jelikož nadměrný příjem soli může způsobit celou řadu závažných onemocnění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno