Čaj z trnek

K podzimním darům přírody trnky zkrátka patří. A jak si připravit léčivý čaj z trnek na nejrůznější neduhy? Možností je hned několik.

Trnka obecná (Prunus spinosa L )se jako léčivka používá v přírodní medicíně již dlouhou dobu. Obvykle je doporučována jako prostředek při onemocněních močového systému a žaludku. V tomto případě je ceněn především její relaxační účinek na stěny žaludku a samozřejmě také na hladké svaly trávicího traktu. Ovšem použít ji lze i jako projímadlo nebo lék na průjem.

Léčivé vlastnosti trnky – plody

V moderní fytoterapii se používají především plody a to díky množství cenných látek, které obsahují. Ve hře jsou především flavonoidy a antioxidanty, to jsou právě ty látky, které jim dodávají jejich charakteristickou tmavě modrou barvu. Nesmíme zapomenout ani na vitamín C (20 mg ve 100 g), cenný beta karoten, nebo komplexní skupinu vitamínů B. Tyhle nádherně modré plody také obsahují spoustu vápníku, draslíku a hořčíku. A najdeme v nich rovněž fytosteroly, pektiny, třísloviny, cukry a organické kyseliny.

Léčivé vlastnosti trnky – květy

Květy trnky, které ze všech částí keře mají primárně diuretický a projímavý účinek, nám nabídnou především flavonoidy, pektin, taniny, cukry, a samozřejmě také minerální soli (zejména draslík) a vitamín C .

Jak si připravit trnkový čaj

K přípravě toho léčiva z přírodní pokladnice můžeme využít plody, květy i kůra trnky. Každý z nich však potřebuje trochu jiný postup.

Čaj ze sušených trnek

Budete potřebovat:

  • 1 polévkou lžíci sušených trnek
  • 1 sklenici vody

1 polévkou lžíci sušených trnek dejte do hrnce a zalijte sklenicí vody. Přiveďte k varu a poté vařte 3 minuty. Po uplynutí této doby je třeba vzniklý odvar přecedit a nechat 10–15 vychladnout. Jde o dávku na celý den, kterou bychom si měli rozložit do tří porcí.

Nálev z květů trnky

Budete potřebovat:

  • 1 čajovou lžičku trnkových květů (1 g)
  • 1 sklenici vroucí vody

1 čajovou lžičku trnkových květů (asi o váze 1 g) zalijte ve vhodné nádobě sklenicí vroucí vody (cca 200 ml). Poté čaj zakryjte a počkejte, až se bylinky dostatečně spaří, to trvá asi 10 minut. Poté přeceďte a vypijte. Dopřávejte si teplou infuzi jednou denně.

Odvar z trnkové kůry

Budete potřebovat:

  • 1 polévkou lžíci trnkové kůry
  • 1 sklenici vody

Do hrnce dejte 1 polévkovou lžíci trnkové kůry a to množství zalijte sklenicí vody. Jakmile se voda zavaří, odpočítejte si čas vařte ještě asi 7-8 minut. Po uplynutí této doby je nutné odvar dobře přecedit a nechat 10–15 vychladnout. Poté ho vypijte. Bohatě stačí užívání 1x denně.

Všeobecně platí, že pokud vaše obtíže po aplikaci trnkového čaje neustoupí do 3-5 dnů, nebo se během této doby alespoň výrazně nezlepší, měli byste navštívit lékaře. Vaše obtíže totiž mohou být mnohem závažnějšího charakteru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno