Čaj z trnek

K podzimním darům přírody trnky zkrátka patří. A jak si připravit léčivý čaj z trnek na nejrůznější neduhy? Možností je hned několik.

Trnka obecná (Prunus spinosa L )se jako léčivka používá v přírodní medicíně již dlouhou dobu. Obvykle je doporučována jako prostředek při onemocněních močového systému a žaludku. V tomto případě je ceněn především její relaxační účinek na stěny žaludku a samozřejmě také na hladké svaly trávicího traktu. Ovšem použít ji lze i jako projímadlo nebo lék na průjem.

Léčivé vlastnosti trnky – plody

V moderní fytoterapii se používají především plody a to díky množství cenných látek, které obsahují. Ve hře jsou především flavonoidy a antioxidanty, to jsou právě ty látky, které jim dodávají jejich charakteristickou tmavě modrou barvu. Nesmíme zapomenout ani na vitamín C (20 mg ve 100 g), cenný beta karoten, nebo komplexní skupinu vitamínů B. Tyhle nádherně modré plody také obsahují spoustu vápníku, draslíku a hořčíku. A najdeme v nich rovněž fytosteroly, pektiny, třísloviny, cukry a organické kyseliny.

Léčivé vlastnosti trnky – květy

Květy trnky, které ze všech částí keře mají primárně diuretický a projímavý účinek, nám nabídnou především flavonoidy, pektin, taniny, cukry, a samozřejmě také minerální soli (zejména draslík) a vitamín C .

Jak si připravit trnkový čaj

K přípravě toho léčiva z přírodní pokladnice můžeme využít plody, květy i kůra trnky. Každý z nich však potřebuje trochu jiný postup.

Čaj ze sušených trnek

Budete potřebovat:

  • 1 polévkou lžíci sušených trnek
  • 1 sklenici vody

1 polévkou lžíci sušených trnek dejte do hrnce a zalijte sklenicí vody. Přiveďte k varu a poté vařte 3 minuty. Po uplynutí této doby je třeba vzniklý odvar přecedit a nechat 10–15 vychladnout. Jde o dávku na celý den, kterou bychom si měli rozložit do tří porcí.

Nálev z květů trnky

Budete potřebovat:

  • 1 čajovou lžičku trnkových květů (1 g)
  • 1 sklenici vroucí vody

1 čajovou lžičku trnkových květů (asi o váze 1 g) zalijte ve vhodné nádobě sklenicí vroucí vody (cca 200 ml). Poté čaj zakryjte a počkejte, až se bylinky dostatečně spaří, to trvá asi 10 minut. Poté přeceďte a vypijte. Dopřávejte si teplou infuzi jednou denně.

Odvar z trnkové kůry

Budete potřebovat:

  • 1 polévkou lžíci trnkové kůry
  • 1 sklenici vody

Do hrnce dejte 1 polévkovou lžíci trnkové kůry a to množství zalijte sklenicí vody. Jakmile se voda zavaří, odpočítejte si čas vařte ještě asi 7-8 minut. Po uplynutí této doby je nutné odvar dobře přecedit a nechat 10–15 vychladnout. Poté ho vypijte. Bohatě stačí užívání 1x denně.

Všeobecně platí, že pokud vaše obtíže po aplikaci trnkového čaje neustoupí do 3-5 dnů, nebo se během této doby alespoň výrazně nezlepší, měli byste navštívit lékaře. Vaše obtíže totiž mohou být mnohem závažnějšího charakteru.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno