Oblíbenost celozrnného pečiva je obrovská. Dostává se do podvědomí konzumentů jako něco zdravého, tělu prospěšného. Je však třeba být na pozoru. Ne každé pečivo, které se tváří jako celozrnné, celozrnným opravdu je.
Podle legislativy je celozrnné pečivo takové, které je vyrobeno z celozrnné mouky. Alespoň 80 % použité mouky musí být celozrnné. To znamená, že většinový podíl mouky musí být z té celozrnné. Je-li tomu opravdu tak můžeme poznat podle etikety. Na prvním místě se musí objevit mouka, které je tam nejvíce. Bude-li mít pečivo, pojmenované jako celozrnné, na etiketě v první řadě mouku pšeničnou, jde o klasické pečivo z bílé mouky.
Výrobci totiž velmi rádi označují pečivo jako celozrnné jen kvůli tomu, že má na sobě či v sobě trochu semínek. Problém může nastat v klasických pekařstvích, kde produkty pochopitelně nejsou opatřené etiketami. Prodejci by však měli být schopni odpovědět, z jaké mouky je dané pečivo vyrobeno, případně vám přímo umožnit nahlédnout do katalogů s informacemi o produktech.
Proč jíst celozrnné pečivo
Obliba tohoto druhu pečiva stále roste. Málokdo však ví, proč je celozrnné pečivo prospěšnější, zkrátka lepší než pečivo z bílé mouky.
Živiny a důležité látky
Bílá mouka se získává vymíláním obilného zrna, vnější obal a klíček se nepoužívají. Právě tyto části však obsahují důležité živiny a vitamíny. Bílá mouka se začala masivně vyrábět z důvodu vyšší trvanlivosti. Právě kvůli velkému množství vápníku, hořčíku, železa, vlákniny a vitamínům je celozrnné pečivo prospěšné.
Glykemický index
Pečivo celozrnné má nižší glykemický index než bílé pečivo. To znamená, že se sacharidy vstřebávají do těla postupně a zasytí na delší dobu. Z tohoto důvodu jsou při hubnutí vhodnější.
Tmavé pečivo nemusí být celozrnné
Lidé mají vžité, že celozrnné pečivo je tmavé. Toho zneužívají výrobci a obyčejné pečivo z bílé mouky dobarvují, obvykle karamelem nebo praženými semínky. Celozrnná mouka může být dokonce i poměrně světlá, podle barvy se tak příliš neorientujte. Při výběru vám pomůže zmíněný podíl jednotlivých druhů mouk. Při řezu jsou také okem viditelné klíčky, teda jedna z částí obilného zrna.
Celozrnné pečivo a zdraví
Pravidelná konzumace celozrnného pečiva může také pozitivně ovlivnit váš zdravotní stav. Vláknina a další obsažené látky mohou pomoci na snížení cholesterolu, preventivně také pomáhají proti cukrovce, zácpě a rakovině střev.
Konzumace tohoto typu pečiva je tak opravdu doporučována oprávněně. Při nákupu je třeba vybírat pečlivě a zaměřit se na to, jde-li o pečivo skutečně celozrnné, tedy vyrobené z celozrnné mouky.
Dobrý den,
musím Vám napsat, protože v té směsici keců na netu o zdravé výživě jste opravdu dobří. Stránku budu studovat podrobněji, a děkuji za Váš přínos. Co se snažím jíst zdravě a to už asi 10 roků, zdraví se mi hodně zlepšilo. Jsem už nějaký rok v důchodu, tak už mohu bilancovat.
Ještě jednou děkuji, Sošková