Domů Sport Cestování Ceny potravin na Kypru

Ceny potravin na Kypru

Kypr je tak trochu zvláštní ostrov. Jedna rozpůlen na dvě poloviny a každá z nich náleží jinému státu. A nejenom to, jeden ze států (Řecko) náleží do Evropy, zatímco ten druhý (Turecko) už patří do Asie. Takže Kypr označujeme jako eurasijský ostrov, tedy ostrov, který patří stejně tak do Evropy, jako do Asie. Kypr je celým názvem Kyperská republika a jedná se o třetí největší ostrov ve Středozemním moři. Patří mezi oblíbené turistické destinace. Zatímco na severu zaplatíte eurem, jižní část ostrova přijímá raději tureckou liru.

Kypr

Ceny na Kypru

Pokud i vy chcete navštívit tento kouzelný ostrov, pak vás jistě zajímá, jaká je zde cena potravin, nápojů a ubytování. Čím dál více lidí volí variantu ubytování all inclusive prostřednictvím cestovní kanceláře. V takovém případě vás ceny potravin příliš zajímat nebudou. I tak je ale dobré vědět, že Kypr nepatří mezi nejdražší státy. Zaplatíte zde více, než v České republice, ale ne o moc. Průměrné ceny jsou zde asi 1,12 krát vyšší, než u nás.

Ubytování na Kypru

Samozřejmě je rozdíl, jestli se ubytujete v pětihvězdičkovém hotelu nebo hostelu. Proto uvádíme několik možností ubytování. Nejlevnější je ubytování v hostelu, kde počítejte s částkou asi 26 Euro (618 Kč) za noc. Průměrní turisté volí nejčastěji tříhvězdičkové hotely, které vás vyjdou na 77 Eur (což odpovídá 1 800 Kč) na noc. Za luxusní hotely můžete utratit částku asi dvojnásobnou, čili 164 Euro (3 900 Kč) za noc.

Doprava na Kypru

Využít můžete služeb veřejné dopravy. Za jednosměrný lístek zaplatíte asi 1,5 Eura (36 Kč). Pokud toužíte pronajmout si vlastní vůz, což vám dá větší svobodu, pak počítejte s částkou 22 Euro (542 Kč) na den. Cena taxislužeb se může výrazně lišit, počítejte s nástupní taxou 5 Euro (120 Kč), a za každý další kilometr 1,2 Eur (27 Kč). Ceny jsou ale velmi orientační, protože jednotliví provozovatelé si mohou počítat i jiné částky. Za jeden litr benzínu zaplatíte asi 1,45 Eur.

Ubytování

Ceny potravin v supermarketu

V supermarketu můžete zaplatit hotově nebo platební kartou (tu přijímají i ty nejmenší vesničky, přesto se vyplatí mít v hotovosti alespoň 10 Euro na den). Využívat služeb směnáren se nevyplatí, protože mají velmi nevýhodné kurzy. To je důvod, proč se vyplatí přijet už s vyměněnými Eury z domova. Obecně můžeme říci, že ceny potravin jsou vyšší než v České republice. Zde jsou nejčastější potraviny a částky, které za ně můžete zaplatit:

 • 1 l mléka: můžete koupit v láhvi nebo kartonové krabici, pak se ceny mohou lehce lišit. Průměrná cena mléka je okolo 1,5 Eur (čili 36 Kč). Mléko je tedy dražší potravinou.
 • Místní žlutý sýr: vyplatí se jej ochutnat, zaplatíte asi 10 Eur (239 Kč), když jej koupíte 1 kg tohoto sýra (samozřejmě můžete zakoupit i menší kusy).
 • Klobása: ceny se mohou lišit v závislosti na tom, jaký druh klobásy chcete koupit. Průměrná cena za 1 kg klobásek je 15 Eur (366 Kč).
 • Jablka: zde bude opět záviset na druhu. Průměrná cena za 1 kg jablek je na Kypru 2,5 Eur.
 • Banány: za 1 kg banánů zaplatíte asi 1,5 Eur.
 • Balená bageta: typické balené bagety, kterými můžete zahnat hlad, vás vyjdou na asi 2,5 Eur.
 • Rýže: 1 kg rýže stojí okolo 2 Eur.
 • Kuřecí maso: bude záviset na tom, o jaký kus kuřete se jedná, průměrná cena je 7,5 Eur za 1 kg.
 • Kopeček zmrzliny: stojí 1,5 Eur (to je srovnatelné s cenami v českých stáncích se zmrzlinou).

Restaurace

Cena nápojů v supermarketu

Také za nápoje v supermarketu si budete muset oproti České republice připlatit. Zde je výčet nápojů, o které by průměrný Čech mohl mít zájem:

 • Voda: za láhev o objemu 1,5 litru zaplatíte asi 0,85 Eur. Nezávisí na tom, jestli máte rádi perlivou, jemně perlivou nebo neperlivou vodu. Za značkové láhve si budete muset samozřejmě připlatit.
 • Coca Cola: klasická láhev Coca Coly a nápojů podobné sorty vychází na 2,5 Eur.
 • Pivo: půllitrová láhev piva stojí průměrně 2,1 Eur (49 Kč). Můžete ale narazit na levnější značky (bohužel také na ty dražší).
 • Víno: víno střední třídy v láhvi o objemu 750 ml vychází na asi 7 Eur (167 Kč).

Ceny jídla v restauraci

Pokud zvolíte klasický pokrm v běžné restauraci, zaplatíte 15 Eur v letovisku nebo 10 Eur ve vnitrozemí. Typické jídlo ve stylu rychlého občerstvení vás vyjde na asi 7 Eur (167 Kč) za McMeal v McDonalds. Za klasický cheeseburger zaplatíte 2,1 Eur (50 Kč).  Větší menu ve fastfoodu vás může vyjít na částku okolo 12 Eur. Za espresso počítejte částku asi 2,2 Eur, cappuccino vychází na 3,2 Eur (76 Kč). Láhev vody o objemu 0,33 l vychází na asi 1 Euro, Fanta/Coca Cola/Sprite o objemu 0,5 litru stojí asi 3 Eura a točené pivo 3,5 Eur.

Ceny za alkohol a cigarety

Na dovolené si chceme užívat a spousta lidí si s tím spojuje také zvýšenou konzumaci alkoholických nápojů. Bude velmi záviset na tom, kde si nápoj koupíte – stejně jako u nás zaplatíte méně za láhev ze supermarketu, než jednotlivé sklenice koupené v restauraci či baru. Za koktejly v baru zaplatíte asi 5 Eur, což je srovnatelná cena jako v České republice. Krabička cigaret vychází na asi 4 Eura (95 Kč), což jsou ale ty nejlevnější místní cigarety. Za značky, jako je Lucky Strike, Marlboro, Kent zaplatíte asi 5 Eur (119 Kč).

Vodní atrakce

Ceny za atrakce na pláži

Pokud si budete chtít půjčit lehátko, které nemáte v ceně hotelu, počítejte s částkou 5 a 8 Eur na den. Záviset bude na dané lokalitě. Jízda na vodním skútru nebo parasailing vychází na 40 Eur, jízda na vodním banánu stojí 10 Eur, stejně tak půjčení šlapadla na hodinu. Turistické magnetky pořídíte za asi 3 Eura za kus a pohlednice za polovinu, tudíž 1,5 Eur. Poštovní známka po Evropě vychází na 0,6 Eur.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno