Domů Sport Cestování Ceny potravin na Madeiře

Ceny potravin na Madeiře

Madeira je souostroví, které náleží státu Portugalsku. Hlavním městem je Funchal. Madeira má rozlohu 801 km2 (cca tisíckrát menší rozloha, než je rozloha České republiky) a leží v Atlantském oceánu. Z celého souostroví jsou obydlené pouze dva ostrovy: Madeira a Porto Santo. Na Madeiře se hovoří portugalsky, ale domluvíte se samozřejmě i jinými světovými jazyky, hlavně anglicky a španělsky. Platí se zde eurem, Madeira náleží do Evropské unie.

Platba eurem

Hlavní měnou je na Madeiře euro. I když zde existují směnárny, mnohem lepší je vyměnit si peníze už v České republice. Kurzy na souostroví jsou totiž velmi nepříznivé. Navíc pokud máte jen české koruny, budete muset velice hledat, než se vám podaří narazit na banku, která vám smění koruny na eura. Navíc cena za tento směnný obchod bude vysoká.

Madeira

Co byste měli vědět o produktech na Madeiře

Voda z kohoutku je považována za pitnou a zcela neškodnou i pro turisty. Přesto se doporučuje raději investovat do vody balené. Jistota je jistota. Madeira je proslulá zejména příznivými cenami proutěných výrobků. To je také suvenýr, který byste si mohli přivést. Mnohokrát můžete vidět místní řemeslníky, jak produkt zrovna zpracovávají. Krajky a výšivky patří k dalším tradičním výrobkům tohoto souostroví. Protože jejich výroba trvá dlouho, nejsou tolik levné, jako proutěné zboží.

Ceny potravin

Ceny potravin jsou v porovnání s Českou republikou na zhruba stejné úrovni. Vyšší ceny jsou patrné zejména u pečiva. V sortimentu ovoce a zeleniny naopak můžete narazit na položky, které jsou levnější než v České republice. Za dopravu můžete zaplatit více, než je obvyklé u nás. Například u taxi služeb ale vychází ceny podobně. Můžete sice počítat s vyšší nástupní sazbou, nicméně cena za ujetý kilometr je nižší. Spropitné dávat nemusíte, pokud jste ale byli spokojeni, dejte personálu asi 10 % z celkové ceny.

Cena mléka, vajec a mléčných výrobků

Za 1 litr mléka zaplatíte průměrně 21 Kč. Levnější jsou samozřejmě varianty mléka v kartonech, kde může být cena ještě nižší. Dražší jsou čerstvá mléka. Na to jsme zvyklí i z České republiky. Za balení vajec (12 ks) zaplatíte v průměru 60 Kč. Na Madeiře byste rozhodně měli ochutnat místní sýr. Jeho cena je asi 210 Kč za kilogram, což rozhodně není nic závratného. Tím spíš, že sýr můžete samozřejmě koupit v menším množství.

Proutěné zboží

Pečivo a rýže

Menší bochník chleba o hmotnosti 500 g vychází průměrně za 31 Kč. Cena za rýži je poněkud příznivá, za 1 kilogram této přílohy zaplatíte asi 30 Kč.

Ovoce a zelenina

Nyní můžeme počítat s příznivějšími cenami, zejména toho ovoce a zeleniny, které jsou pro tuto oblast typické. Zde jsou rozepsány nejoblíbenější:

  • Jablka – za 1 kilogram jablek zaplatíte průměrně 45 Kč. Stejně jako v České republice, i tady si můžeme vybírat mezi levnějšími a dražšími odrůdami.
  • Banány – 1 kilogram banánů vychází na asi 30 Kč. To je v porovnání s cenami v ČR příznivé.
  • Pomeranče – toto ovoce je pro oblast středomoří typické. Za 1 kilogram zaplatíte v průměru 35 Kč.
  • Rajčata – cena za 1 kilogram rajčat je na Madeiře v přepočtu okolo 47 Kč.
  • Brambory – za 1 kilogram brambor utratíte 31 Kč.
  • Cibule – 1 kilogram vychází na 33 Kč.
  • Salát – zde se platí za 1 kus, podobně jako v ČR. Zaplatíte asi 28 Kč.

Maso a masné výrobky

Mezi nejoblíbenější druhy masa patří kuřecí prsní řízky. Za 1 kilogram zaplatíte asi 150 Kč. Libovější druhy hovězího masa (například zadní kýta) vychází na 260 Kč za kilogram. Koupit si můžete také různé druhy uzenin. Za 1 kilogram klobásy zaplatíte průměrně 296 Kč – stejně jako u nás můžete narazit i na levnější (s menším obsahem masa) i dražší.

Krajka

Nápoje alkoholické

Víno je nápoj, který je pro Madeiru také typický. Za láhev o objemu 0,75 litru zaplatíte okolo 100 Kč. Můžete zakoupit místní víno, které může být levnější. Půl litru piva stojí v lahvi průměrně 28 Kč – zase bude záviset na značce. Lokální značky jsou levnější, než piva z dovozu (u nich se cena může vyšplhat i na více než 50 Kč za láhev). Tvrdý alkohol je na Madeiře levnější, než v České republice. Pro srovnání uvádíme tři známé alkoholické láhve:

  • Captain Morgan White Rum – 402 Kč.
  • Seagram’s Extra Dry Gin – 287 Kč.
  • Johnnie Walker Red Label – 344 Kč.

Nápoje nealkoholické

Balená láhev vody o objemu 1,5 litru stojí asi 20 Kč. Bude velmi záviset na značce, sehnat se dá i levněji, pokud se spokojíte s neznámou. Za ty známější si samozřejmě připlatíte. Dvoulitrová láhev Coca Coly vychází na 43 Kč.

Potraviny v restauraci

V levnější restauraci dáte za jídlo přibližně stejnou částku, jako v České republice. Pokud chcete ušetřit, vařte si sami nebo se spolehněte na jídla ze stánků. Pokud byste si na Madeiře chtěli zajít „na jedno“, připravte se na částku okolo 65 Kč za půl litr piva. Cappuccino stojí přibližně 36 Kč espresso vychází na 25 Kč, Coca Cola o objemu 0,33 litru asi 33 Kč. Stejné množství vody koupíte za 26 Kč. Na Madeiře můžete narazit na restaurace proslulého řetězce McDonalds. Za cheesburger zaplatíte asi 51 Kč, McMeal vychází na 170 Kč.

Ubytování na Madeiře

Vždycky se vyplatí sehnat si ubytování předem, hlavně v sezóně. Nebudete tak riskovat, že se budete muset spokojit s podprůměrným ubytováním. Klasický tříhvězdičkový hotel vychází na 50 až 75 euro na dvoulůžkový pokoj. Cestujete-li tedy v páru, zaplatíte cca 25 euro na osobu. Samozřejmě je rozdíl, jestli si seženete ubytování v centru, kde jsou ceny vyšší, nebo na okraji města.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno