Domů Sport Cestování Ceny potravin na Ukrajině

Ceny potravin na Ukrajině

Zemí, ve kterých by byly ceny potravin výrazně levnější než v České republice, v Evropě příliš nenajdeme. Jednou z výjimek je Ukrajina, ve které si můžeme potraviny zakoupit za pár korun. Pokud se vydáte na cestu po Ukrajině, příliš neutratíte. Jaké jsou konkrétní ceny potravin na Ukrajině?

Ačkoliv Ukrajina nepatří mezi nejoblíbenější turistické destinace, ať už kvůli válečným konfliktům či nedostatečné propagaci cestovního ruchu, o cestování do této země je stále větší zájem. Zejména Češi, Slováci a Poláci cestují do míst poblíž hranic, ať už do Lvova či do Podkarpatska, větší počet turistů se pohybuje i v hlavním městě Kyjevě. Je třeba říci, že ekonomická situace se na Ukrajině poměrně rychle proměňuje a s tím souvisí i vývoj cen potravin. I přesto jsou potraviny, alkohol, cigarety i pokrmy v restauracích vzhledem k cenám v České republice velmi nízké. Pokud navštívíte Ukrajinu, za nízké ceny získáte služby adekvátní kvality. Na Ukrajině se platí ukrajinskou hřivnou (UAH), 1 koruna má hodnotu v přepočtu 1,19 hřiven. Pokud si nechcete dělat s přepočty velké starosti, můžete po zaokrouhlení a zaplacení poplatků ve směnárně počítat s přibližným poměrem 1:1.

Ceny základních potravin

UkrajinaNa Ukrajině narazíte na velké množství malých obchůdků, kde budou místní prodavači nabízet prodej základních potravin. Rovněž jsou oblíbené tradiční trhy, ve kterých nakoupíte za přijatelné ceny kvalitní domácí produkty. Ve větších městech se nachází i velké supermarkety, ve kterých nakoupíte vše potřebné ve vysoké kvalitě velmi výhodně. A jaké jsou tedy ceny některých základních potravin v obchodech a supermarketech? 100 g salámu stojí cca 10 UAH, kilogram tvrdého sýra 75 UAH, kilové balení párků kolem 25 UAH, máslo stojí 15 UAH, kilogram jablek kolem 15 UAH, bochník chleba 7 UAH, kilo lososa 80 UAH. Sami vidíte, že ceny potravin jsou velmi nízké, mnohdy až třikrát nižší než u nás.

Ceny potravin v restauračních zařízeních

Pokud navštívíte Ukrajinu, dobře a levně si pochutnáte i v restauracích a fastfoodech. Je třeba upozornit, že kvalita stravovacích zařízení bývá v nejlevnějších podnicích nízká, proto dávejte přednost restauracím střední a vyšší třídy. Pokud se rozhodnete ochutnat pokrmy z místních fastfoodů, také si pochutnáte, vždy však sledujte, jaké suroviny používají, jak s nimi nakládají a jak vypadá celkové prostředí daného podniku. Pokud navštívíte ukrajinský McDonald, za BigMaca dáte jen necelých 45 hřiven. Dobrý kebab koupíte už za 25 hřiven. V restauraci střední třídy se najíte do 100 hřiven a v luxusnější restauraci za tříchodové menu zaplatíte se vším všude přibližně 300 UAH.

Při návštěvě Ukrajiny se rozhodně nevyplatí šetřit. Čím víc utratíte, tím více podpoříte místní ekonomiku a ukrajinské obchodníky. Uvědomte si, že skutečnost, že jsou pro nás ceny na Ukrajině velmi nízké, se promítá i v nízkých příjmech místních obyvatel. Zaměstnanec banky na manažerské pozici si přijde v přepočtu na 6 tisíc korun za měsíc, průměrná mzda na Ukrajině mimo Kyjev je asi 1300 Kč.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno