Chaluha bublinatá – účinky

Chaluha bublinatá (Fucus vesiculosus) čili mořská řasa je bohatá na jód, používá se při problémech se štítnou žlázou, obezitě, bolestech kloubů, zácpě a při péči o pleť. To je poměrně široký záběr použití. Proto ji lidé pravidelně užívají, a to zejména ve formě bylinného doplňku – buď jako kapsle nebo prášek. Tento prášek můžete vmíchat do vody a vypít anebo přidat do peelingu na obličej. I když existuje tolik způsobů použití, stále ještě je to na alternativní úrovni – zkrátka a dobře, chybí vědecké důkazy o zdravotních přínosech chaluhy.

O co se jedná?

Chaluha bublinatá je jedním z nejběžnějších druhů mořských řas, která roste sama o sobě v oceánech. Preferuje zejména klidné zátoky bez velkého pohybu nebo proudu a v určitých oblastech se vyskytuje ve velkém množství. Rostlina je dobře rozpoznatelná podle malých párových vzduchových vaků, které se nacházejí podél středních větví. Už celá staletí se používá jako bylinný prostředek, ale také jako kulinářský prvek – zejména v přímořských státech.

Chaluha

Zdroj jódu

Chaluha bublinatá platí za bohatý zdroj jódu, ale rozhodně byste si ji neměli ordinovat sami. Pokud je v organismu totiž jódu nadbytek, hrozí hypotyreóza, což je závažný zdravotní stav. Jedná se o stav, kdy štítná žláza nepracuje tak, jak má – její činnost je omezená. Neprodukuje dostatek hormonů. Štítná žláza se nachází v přední části lidského krku a uvolňuje důležité hormony. Jako zdroj jódu se chaluha bublinatá používala již v 19. století. Jód je důležitým modulátorem naší štítné žlázy a může zajistit, že naše hormonální a metabolické aktivity jsou pod kontrolou.

Jódu tak akorát

Určit to správné množství jódu není pro obyčejného člověka nic jednoduchého. Pokud je v organismu nedostatek jódu, štítná žláza nepracuje tak jak má. Pokud je v organismu nadbytek jódu, může docházet k dalším poruchám funkce štítné žlázy. Proto by užívání chaluhy bublinaté mělo být prováděno vždy pod dohledem lékaře. Používá se zejména v kombinaci s jinými bylinami. Chaluha bublinatá může bohužel způsobit citlivost na jód.

Chaluha

Chaluha jako pomoc při hubnutí

Některé ženy jsou pro štíhlou postavu ochotné udělat cokoli. A mnohdy také ohrozit své zdraví. Také chaluha může při hubnutí pomoci, a to zejména tím, že zvyšuje metabolismus. Mnoho doplňků na hubnutí obsahuje právě tuto bylinku. Neexistují žádné klinické důkazy, které by naznačovaly, že tyto léky pomáhají při hubnutí nebo řízení metabolismu.

Protizánětlivé účinky

Jedním z dalších populárních použití chaluhy je pro její protizánětlivé účinky. Ty ocení zejména lidé, kteří trpí dnou, artritidou, hemoroidy nebo podrážděním kůže – chaluha dokáže úspěšně neutralizovat podráždění, zmírnit otoky a dokonce i bolest. K těmto účelům se používá vnitřně i zevně. Avšak i zde je zapotřebí provést ještě více výzkumů, aby mohly být účinky potvrzeny.

Lepší funkce trávení

V chaluze se nachází rozpustná i nerozpustná vlákna, které jsou samy o sobě důležité pro správné trávení. Kromě toho ale obsahuje také kyselinu alginovou. Tato kyselina zmírňuje zácpu a dodává stolici objem, podporuje hladký trávicí proces, který je účinný z hlediska příjmu živin. Po celá staletí se z chaluhy, zázvoru a horké vody připravoval čaj, který se používal na některé trávicí obtíže: například na plynatost, nadýmání, křeče a dokonce žaludeční vředy.

Chaluhy

Kardiovaskulární zdraví

Už jen díky obsahu vlákniny může chaluha napomoct kardiovaskulárnímu zdraví – zpomaluje trávení, čímž reguluje náhlé zvýšení cukru v krvi. Užívání chaluhy ale podle některých výzkumů vede ke zvýšení HDL („dobrého“) cholesterolu, což může přispět k prevenci aterosklerózy, snížení krevního tlaku, snížení rizika mrtvice a srdečního infarktu a obecně ke snížení zátěže kardiovaskulárního systému.

Předchází stárnutí

Kdo by nechtěl zůstat neustále mladý? V chaluze se nachází spoustu užitečných minerálů, které mohou dopomoci ke zdravému a krásnému vzhledu pokožky. Díky své silné účinnosti dokáže také zmírnit projevy stárnutí. Účinnými složkami jsou zejména antioxidanty. Kosmetické přípravky s obsahem chaluhy bublinaté, které se používají na pleť, mají obvykle účinky ke snížení výskytu vrásek, redukci stařeckých skvrn a dalších vad na pokožce. Antioxidanty mohou také zvýšit elasticitu pokožky a udržet pokožku napnutou a tónovanou až do vysokého věku.

Pravidelnost menstruačního cyklu u premenopauzálních žen

Chaluha bublinatá může pomoci prodloužit trvání menstruačního cyklu u premenopauzálních žen a může také pomoci snížit riziko onemocnění souvisejících s estrogenem. Také dokáže pomoci snížit riziko komplikací související se snižujícím se množstvím estrogenu. Zapotřebí je ale mnohem důkladnějších studií.

Chaluhy

Další přínosy chaluhy

Kromě již zmíněných je chaluha bublinatá zkoumána z hlediska dalších zdravotních přínosů. Spekuluje se o jejím vlivu na zdraví zraku (zejména její účinky proti okulární degeneraci). Alginát vápenatý v kyselině alginové může napomáhat hojení ran. Dokonce by prý chaluha mohla být účinná při inhibici viru HIV.

Vedlejší účinky

Přípravky obsahující chaluhu bublinatou by neměly ženy těhotné nebo kojící. Mezi hlavní nežádoucí účinky patří ty, které souvisí s nadměrným množstvím jódu. Proto je vhodné poradit se před pravidelným užíváním se svým lékařem. Nadměrné množství jódu v těle může způsobit následující nežádoucí účinky: problémy se štítnou žlázou, alergie na jód, kontaminace těžkými kovy (což vede k poškození nervů nebo ledvin), vývoj akné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno