Chcete začít s potápěním, ale nevíte, jak na to?

Fascinuje vás podmořský život a přestalo vám stačit šnorchlování? Dalším logickým krokem je potápění v neoprénu – s maskou a přístrojem na zádech. Ale jak začít, když o něm vůbec nic nevíte? Budete se divit, ale potápěčem se může stát téměř každý.

Zřejmě nejrychlejším způsobem je absolvování kurzu v České republice. Na potápěčské školy narazíte na každém rohu a ve většině působí zkušení a velmi vstřícní lektoři. Seznámí vás s teorií, objasní základní techniky a samozřejmě s vámi absolvují ponory v otevřené vodě.

Kurz potápění

Je dobré vědět, že se potápěčské kurzy dělí do několika stupňů. Základní varianta OWD (Open Water Diver) vám umožní ponory na volné vodě do hloubky 18 m, a to společně se stejně kvalifikovaným potápěčem. Certifikace zároveň opravňuje k využívání služeb půjčoven s vybavením včetně doplňování láhve apod.

Dalším stupeň představuje certifikát AOWD (Advanced Open Water Diver) umožňující potápění do hloubky 40 m. A následují další kurzy, které spočívají v ponorech do ještě větších hloubek.

Potápěčský kurz můžete absolvovat i v zahraničí – například rovnou během dovolené. Je to rychlejší, ale o něco nákladnější než v Česku. Nevýhodou může být jazyková bariéra v rámci teoretické instruktáže. A rozhodně si sjednejte pojištění pro potápění v zahraničí.

Potápění v zahraničí

Potápět se můžete i bez certifikace

Chcete se vyhnout kurzu, protože si nejste jistí, jestli se vám bude pod vodou líbit? Řešení je snadné – zaplaťte si ponor s instruktorem. Právě tímto způsobem se dostanete pod hladinu i přesto, že jste nenavštěvovali potápěčskou školu.

A co se týče vybavení, než začnete bezmyšlenkovitě utrácet desítky tisíc, raději nejdříve zvažte možnost zapůjčení. Neopren a další náčiní vám za pár korun poskytne prakticky každá potápěčská škola. Počítejte však s vratnou zálohou.

potápěčská škola

Co se týče zmíněného pojištění, pravděpodobně vám bude stačit základní varianta. Připojištění pro potápění v obtížných podmínkách je určeno pro zkušenější potápěče, kteří absolvují ponory ve větších hloubkách. Oba typy pojištění nabízí např. pojišťovna ERGO.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno