Cherry rajčata – pěstování

Cherry rajčátka jsou malá rajčátka, které jsou skvělá pro každého, kdo má k dispozici pouze balkon na pěstování plodin. Tato rajčátka vypadají v pokrmech velice přitažlivě a dokážou rozzářit i to nejobyčejnější jídlo. Jsou skvělé do salátů. Už méně vhodné jsou do vařených pokrmů, kde by mohla překážet jejich slupka. Vzhledem k tomu, že mají nižší požadavky k pěstování, než běžná rajčata a jsou odolnější vůči chorobám, lze jejich pěstování doporučit každému.

Cherry rajčata

Jen malý kousek půdy

Pro pěstování cherry rajčat není zapotřebí spousty místa. Ve skutečnosti vám postačí i květináč nebo truhlík. Největšího množství plodů se dočkáte, když jim poskytnete slunné místo. Vhodná je místo chráněné před větrem. Pokud volíte místo na zahradě, vyberte jižní orientaci. Naopak balkony na jižní straně vhodné nejsou, protože jsou až příliš teplé. Rajčata jsou náchylná k popáleninám listů a plodů. Na příliš slunečných místech budou stále hojně výnosné, ale vyžadují mnohem větší pozornost.

Teplota

Nízká teplota velmi ovlivňuje růst rostliny. Rajčata rozhodně nejsou odolná vůči mrazu – a to ani malému. Proto sazeničky dáváme ven až poté, co pominulo nebezpečí mrazu. Ideální teplota pro pěstování obvykle závisí na tom, v jakém stádiu rajčata zrovna jsou – obvykle by měly být nad 20 °C.

Půda

Důležitá je úrodná, lehká, dobře odvodněná půda s pH 5,5 až 6,5. Velmi často se používá rašelina smíchaná se zahradní půdou, kompostem a pískem. V zahradnických centrech jsou dostupné specializované substráty pro rajčata a papriky. Ty jsou vhodné zejména, když rajčata pěstujete v malém množství. Cherry rajčata jsou citlivá na nedostatek boru. Pak mohou být náchylné k chorobám a škůdcům.

Rajčata

Důležité jsou zdravé sazenice

Semena se začínají pěstovat již v březnu až do konce dubna. Abyste dosáhli maximální úrody, je zapotřebí zdravých a silných sazenic. Semena a později i sazenice jsou dostupná i v těch nejmenších zahradnických centrech. Pokud pěstujete ze semínek, je zapotřebí je přikrýt asi půlcentimetrovou vrstvou substrátu. Skladujte je v teplé a světlé místnosti. Pravidelně je zalévejte a udržujte vysokou vlhkost vzduchu (například tak, že nádoby s vysazenými semeny přikryjete potravinářskou fólií, do které uděláte několik otvorů). Optimální teplota pro klíčení přesahuje 20 °C. Obvykle po 15. květnu je možné sazenice umístit ven.

Pěstování v nádobách

Na balkoně, terase nebo slunném parapetu budete rajčata po celou dobu pěstovat v nádobě. Jedná se o časově náročnější způsob pěstování, protože zejména v létě rostliny rychleji vysychají. Je potřeba je proto častěji zalévat a také častěji hnojit. Nepřekračujte dávkování hnojiva. Hloubka nádoby pro pěstování cherry rajčat by měla být minimálně 20 cm. Rostliny se vysazují s roztečí nejméně 30 cm. To znamená, že ve standardních boxech lze pěstovat maximálně dva vzorky.

Pěstování v zemi (na zahradě)

Od druhé poloviny května mohou být sazenice přeneseny do země. Pro zvýšení úrodnosti půdy je dobré ji předem obohatit o kompost. Rajčata jsou vysazena s většími rozteči než při pěstování na balkóně. Pak budou mít rostliny větší prostor pro růst a riziko plísňových chorob se sníží. Rostliny by se neměly vysazovat vedle brambor, květáku, zelí, kedlubnu a okurek. Dobrým sousedem je česnek, cibule, hlávkový salát, nasturtium (jako past na mšice) a měsíček (ničí hlístice půdy).

Rajčátka

Hnojení cherry rajčat

Rajčata hnojte každé dva týdny za použití přírodních hnojiv. Některá si můžete dokonce vyrobit i doma. Pokud se vyskytnou známky nedostatku konkrétní složky, doporučuje se použít listové hnojení.

Zálivka cherry rajčat

Jakmile substrát mírně zaschne, je zapotřebí jej zalít. Obvykle se tak děje každé dva dny, avšak v létě, kdy jsou teploty vyšší, bude potřebná častější zálivka. Nikdy rajčata nepřelévejte. Při pěstování v nádobách je vhodné na dně vyvrtat díry a použít drenážní vrstvu – na dno nádoby dejte hrubý štěrk, kamínky nebo keramzit. Díky tomu bude zajištěno dobré odvodnění. Při zalévání se vyhněte zalití listů a plodů. Abychom snížili riziko popálení, zaléváme ráno a večer. Již ve fázi výsadby je dobrým řešením použití hydrogelů.

Formování rostliny

Rajčata pěstujte tak, aby nebyla příliš rozvětvená. Postačí hlavní výhonek a jen několik postranních větví. Díky tomu bude vaše rostlina zdravější, a to zajistí větší výnos. Pokud se vám zdá, že rostlina má příliš mnoho postranních výhonů, postupně je odstraňujte. Snížíte tím také riziko vzniku plísňových onemocnění, na které jsou rajčata náchylná. Kromě toho by z rajčat měly být odstraněny spodní listy.

Opylování

Cherry rajčata se opylují sama prostřednictvím větru. Mohou je ale také opylovat včely nebo čmeláci. Tento proces je možné provést také uměle, kdy jednotlivé květy třete štětcem. Tím se dá zvýšit počet plodů na rostlinách.

Rajče

Ochrana před škůdci a chorobami

Obvykle rajčata, cherry rajčata a papriky chráníme před plísněmi a houbovými onemocněními, jako je například plíseň bramborová. Můžete koupit chemické prostředky, nebo použít domácí přípravky. Zalévat je můžete například odvarem z kopřiv a přesličky. Jako ochranu před hlemýždi a slimáky je vhodné rostliny ohraničit tenkou linií rozdrcených vaječných skořápek.

Sklizeň

Od července až do září můžete postupně sklízet malé červené plody. Doba sklizně závisí na odrůdě, datu setí a podmínkách. Ve velmi horkém nebo chladném počasí může být výnos opožděn až o několik týdnů. Uvidíte, že domácí rajčátka jsou mnohem chutnější, než ta kupovaná!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno