Chia semínka: info a vedlejší účinky

Chia semínka patří mezi tzv. superpotraviny, které obsahují celou řadu pro organismus důležitých látek. V dnešní době jsou hojně k dostání a jsou také velmi populární. Podíváme se však, zda-li s sebou užívání těchto semínek nese i nějaké nežádoucí účinky.

Chia semínka jsou semena rostliny šalvěje hispánské, která pochází z oblasti Střední Ameriky. Chia semínka poznáme na první pohled, jsou tmavě šedá, kropenatá a velmi drobná – velikost semínka zpravidla nepřesahuje 1 milimetr. Chuť semínek je nevýrazná, proto se hodí jako přísada do nejrůznějších pokrmů, ať už jogurtů, müsli, pečiva nebo salátů. Obzvláště je třeba zmínit konzistenci po zalití vodou. Chia semínka vytvoří hustou rosolovitou až kašovitou hmotu. Takový gel pak lze použít taktéž do různých pokrmů, např. kaší nebo drinků. Semínka lze také rozemlít a použít různým způsobem.

Obsah látek a vliv na zdraví

Hlavním důvodem, proč je konzumace chia semínek tak oblíbená, je obsah celé řady zdraví prospěšných látek. Ve 100 g semínek se nachází velké množství bílkovin, omega-3 mastných kyselin, železa, vápníku či vitamínů B1, B2 nebo B3. Nejdůležitější vlastností je právě schopnost vázat na sebe vodu. Díky tomu vytváří pocit plnosti, ale také zabraňuje zvýšenému pocení. Navíc přispívá k regeneraci uvnitř organismu, zpomaluje trávení a zajišťuje tělu stálý příjem energie.

Vedlejší účinky

Jen málokdy se v souvislosti s chia semínky mluví o nežádoucích účincích. Ačkoliv jich příliš není a jsou spíše specifické, najedeme je i u této potraviny. Pojďme se na některé blíže podívat.

Hladina cukru v krvi

Chia semínka se často doporučují diabetikům. Ano, pro ně jsou opravdu vhodná, jelikož zpomalují přeměny pomysacharidů na glukózu. Můžou však přinést jisté vedlejší účinky i jim. Je třeba totiž zmínit, že sami o sobě regulují hladinu cukru v krvi, tím pádem mohou negativně ovlivňovat některé léky pro diabetiky. Proto je třeba v kombinaci s léky změnu hladinu cukru dobře hlídat.

Alergické reakce

I chia semínka patří mezi alergeny, ačkoliv osob na ně alergických napočítáme na prstech jedné ruky. Chia semínka však mohou vyvolat alergickou reakci u osob, které trpí alergií na ořechy či hořčici. Tento typ alergie se však vyskytuje spíše ojediněle.

Nízký tlak

Chia semínka se vyznačují schopností snižovat nízký tlak. To můžeme brát jako výhodu pro ty, které trápí vysoký tlak, ovšem osoby s opačným problémem by měly být na pozoru. Totéž platí opět při kombinaci konzumace chia semínek a užíváním léků pro snižování krevního tlaku.

Léky na ředění krve

Chia semínka mají také schopnost ředit krev. To opět můžeme považovat v jistých případech za plus, ovšem při užívání léků pro ředění krve (nejčastěji Warfarin) může být činnost léků

1 komentář

  1. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda-li mohu brát Chia semínka, když trpím průjmy ? Za případnou odpověď předem děkuji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno