Cholin je vitamin spadající do skupiny B a je hlavním stavebním prvkem důležitého neurotransmiteru acetylcholinu, který se stará o přenos signálů mezi našimi nervovými buňkami. Nelze se proto divit, že je jeho nedostatek spojován se vznikem Alzheimerovy choroby a dalšími onemocněními majícími souvislost s poruchami krátkodobé, či dlouhodobé paměti. Proto je často pro zlepšení paměti doporučován zvýšený příjem cholinu, ať už prostřednictvím běžné stravy nebo potravinových doplňků.
Hlavní zdroje cholinu
- vaječné žloutky
- játra
- mozeček
- srdce
- ledvinky
- obilné klíčky
- mléko
- pivovarské kvasnice
- listová zelenina
- arašídy
Pokud však z potravy dostatek cholinu nezískáváme, dokáže si jej tělo vytvořit i z jiných esenciálních látek, např z vitaminu B12, kyseliny listové nebo aminokyseliny methioninu.
Funkce cholinu v lidském těle
Jak již bylo řečeno, hlavní funkcí cholinu je tvorba neurotransmiteru acetylcholinu, který zajišťuje komunikaci mezi nervovými buňkami. Nedostatek cholinu je úzce spojován se vznikem Alzheimerovy choroby a dalších psychiatrických onemocnění. Může také zapříčinit výpadky a další vážné poruchy krátkodobé i dlouhodobé paměti.
Dále se cholin v těle podílí (jakožto enzym složitější bílkoviny) na látkové přeměně, konkrétně na zpracovávání cholesterolu. Platí tedy, že čím více cholinu v potravě příjmeme, tím lépe je cholesterol v těle odbouráván a klesá jeho hladina v krvi. S tím také úzce souvisí fakt, že je cholin výbornou zbraní proti rozvoji aterosklerózy ( ucpávání cév krevními tuky) a srdečně-cévních onemocnění (například mozková mrtvice nebo srdeční infarkt)
Jak se projevuje nedostatek
Není známo přesné množství cholinu, které bychom měli ve stravě přijímat, ale doporučená denní dávka se zpravidla pohybuje mezi 1-3 gramy denně. Mezi první varovné signály, že naše tělo nepřijímá dostatek cholinu jsou časté bolesti hlavy, zvýšená zapomnětlivost a zhoršená schopnost soustředění. Při vyvážené stravě je však nedostatek cholinu nepravděpodobný. Zvýšený nárok na tento vitamin vzniká při dlouhodobém psychickém stresu, zvýšeným nárokům na pamět nebo při zvýšené konzumaci tuhých tuků.
Dále se může nedostatek cholinu projevit :
- poruchami krátkodobé i dlouhodobé paměti
- vysokým krevním tlakem
- zánětem jater
- zánětem ledvin
- zácpou
- nevolností
- hučením v uších
- silným bušením srdce
Nadměrné užívání cholinu
Ačkoliv je cholin jako takový zdravotně nezávadný, může jeho nadměrná spotřeba vyvolat řadu nepříjemných stavů, jako jsou bolesti svalů, nechutenství nebo zapáchající pot. K tomu dochází nejčastěji při špatném dávkování potravinového doplňku. Ten často používají lidé, jejichž zaměstnání je náročné na skvělou paměť, nebo jsou v něm vystaveni dlouhodobému stresu. tehdy stoupá potřeba cholinu až dvojnásobně a příjem z běžné potravy nemusí stačit.
Je však důležité poznamenat, že by tyto potravinové doplňky neměli užívat lidé léčící se s depresí nebo jinými psychickými poruchami. Proto bychom se měli před užíváním cholinu ve formě potravinového doplňku vždy poradit s našim ošetřujícím lékařem.