Domů Zdraví Různé nemoci Chrapot, ztráta hlasu – léčba hlasivek

Chrapot, ztráta hlasu – léčba hlasivek

Každý z nás už někdy zažil ztrátu hlasu nebo chraptění. Příčin se najde hodně. V článku si rozebereme důvod ztráty hlasu a možnost léčby.

Ztráta hlasu – příčina

Každý z nás už někdy zažil ztrátu hlasu nebo chraptění, kdy jsme nemohli mluvit a snažili se aspoň šeptat. Příčin se najde hodně. Hlasivky jsou velice choulostivé na změny teplot, na námahu. Ten kdo není zvyklý a hlasitě křičí, nebo dlouho zpívá, může o hlas přijít během hodiny, na diskotéce, při koncertě nebo při hokeji, fotbalu. Hlasivky se unaví, jsou přepnuté a přestanou fungovat.

Bez hlasu jsou často učitelé, zpěváci, hlasatelé, sportovní fanoušci. Čím větší námaha, nápor, tím větší pravděpodobnost ztráty hlasu.

V dnešní době působí na náš hlas a hlasivky také:

  • ovzduší, cigaretový kouř, prach, výfukové plyny z aut apod.
  • léky nebo různé alergie
  • lidé trpící na časté záněty, rýmu, kašel, jsou vystaveni poruchám hlasu více, než lidé zdraví (hlavně ti, co nemají mandle)
  • na vině může být ovšem I virové onemocnění hrtanu, nosohltanu, polypy, cysty na hlasivkách, problém se štítnou žlázou, rakovina hrtanu, výrůstky a jiné věci

  Léčba

Pokud je ztráta hlasu způsobena nadměrným zpěvem, křikem určitě je nutný klid, nemluvit, dát hlasivkám čas a nechat je odpočinout. Jedná se o přechodný stav, který sám od sebe po pár dnech přejde. Vždy je důležitý pitný režim.

U chrapotu trvajícího déle než tři týdny, je nutné zajít na lékařské vyšetření!

Tak jako struna se může přetrhnout, i u hlasivek dochází občas k poškození vazů, kdy mohou vzniknout trvalé následky. Při vážnějších potížích navštivte krčního lékaře nebo foniatra. Nejdříve budete muset ke své obvodní lékařce, která vás k odbornému lékaři pošle. Silní kuřáci cigaret, by v takovém případě neměli otálet a vyhledat ihned lékaře, protože může jít o rakovinu hrtanu nebo rakovinu plic a jiné komplikace.

Je rozdíl léčit chrapot z důvodu zánětu dýchacích cest, kdy vše doprovází kašel a rýma. Pak je nutné dodržovat přesné instrukce od lékaře, který nám předepíše léky a pitný režim, pobyt v místnosti, kde není moc suchý vzduch, inhalování, klidový stav v posteli, atd.

U vyšetření se odhalí příčina nemoci a v případě objevu nežádoucích polypů a jiných hrček, doporučí lékař chirurgický zákrok. Obrátit se na svého lékaře při větších potížích je nutností, člověk nic nevyřeší sám, pokud obtíže trvají delší dobu.

Rady našich babiček, sirupy z lékárny nebo léčivý pramen:

– Babičky dávaly kdysi při ztrátě hlasu nemocnému vyšlehaný žloutek s cukrem, pár kapek oleje a citrónu. Mělo to pomáhat na hlas a zastavit chraptění. Někdo pil vyšlehané celé sirové vejce, včetně bílku.

-Hodně dobrým lékem, co si pamatuji z dětství je teplá (trošku ohřátá) vincentka s mlékem a medem, tento léčivý minerální pramen z Luhačovic má slanou chuť, ale opravdu pomáhá.

-Jiní doporučují slézový čaj.

-Někomu zase pomohl Calciový sirup, Panthenol, Homeovox, Vincentka v tabletkách z lékárny.

Nic nepodceňujte

Určitě se nesmí ztráta hlasu nebo chrapot podceňovat. Pokud bude trvat více, než tři týdny, je důležité zajít k lékaři a odhalit příčinu. Ten pak nasadí potřebnou léčbu, ať jste co nejdříve fit.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno