Čím nahradit kokosové mléko

Máte rádi exotické recepty, ale ne vždy na ně seženete ty správné suroviny? Pak se dnes inspirujte například tím, čím nahradit kokosové mléko například v asijských omáčkách nebo v zákuscích.

Kokosové mléko je poměrně specifickou surovinou. Nejde o onu sladce chutnající „vodu“, kterou dostanete po naříznutí kokosu, ale mnohem spíše o bělavou, hustou kaši. Mnohem spíše by se mu tedy mělo říkat třeba kokosová smetana.

Vyrobte si domácí kokosové mléko

Pokud měli ve vašem oblíbeném obchodě zrovna vyprodáno, pak nezoufejte a vyzkoušejte tento recept na domácí kokosové mléko. Není vůbec složitý a určitě vás překvapí chuť výsledného produktu, který leckdy kokosová mléka z obchodu strčí hladce do kapsy.

Ingredience na kokosové mléko

  • 1 hrnek strouhaného kokosu,
  • 2 hrnky teplé vody
  • a špetka soli (nemusí být).

Na kvalitu ingrediencí je však třeba se zaměřit. Kokos rozhodně nemáme na mysli ten obyčejný, přesušený, který seženete za pár korun v obchodech. Z něj to sice také jde, ale výsledkem bude takový nijaký produkt. Mnohem lépe uděláte, pokud vsadíte na čerstvý strouhaný kokos, který sežnete třeba ve zdravé výživě. A jak si mléko vyrobit? Není na tom vůbec nic složitého, stačí se jen držet doporučeného postupu a vsadit pokud možno na opravdu kvalitní suroviny.

Teplá voda je důležitá

Kokos jednoduše nasypte do mixéru a zalijte ho teplou vodou. Poté mixujte asi 3-4 minuty. Dodržení času je opravdu důležité. Jedině tak bude totiž výsledkem hladká kokosová hmota. A tu přesně potřebujete. Jakmile trochu vychladne, tak ji přepasírujte přes plátýnko a máte hotovo.

Proč přidat špetku soli

Jestliže však chcete, aby chuť kokosu opravdu vynikla, pak přidejte do domácího kokosového mléka ještě špetku soli. Před použitím ho důkladně promíchejte nebo protřepejte. Nic víc nebude třeba. A pokud ho nestihnete všechno spotřebovat, pak ho můžete skladovat tři dny v lednici nebo ho přímo zamrazit.

Další recept na výrobu kokosového mléka

Nemáte po ruce mixér? To vůbec nevadí. Strouhaný kokos jednoduše zalijte vroucí vodou tak, aby byly celý ponořený, a nechte půl hodiny louhovat. Poté vzniklou kaši dobře vymačkejte přes gázu nebo látku. Výslednou tekutinu lze v receptech bez potíží použít jako kokosové mléko.

Čím ještě nahradit kokosové mléko

V receptech lze tuto surovinu nahradit i nízkotučnou smetanou (10 – 15%). Pro zachování jedinečné kokosové chuti dezertu však do ní ještě rozmixujte kokosové vločky. Tuto záměnu lze použít pro všechny omáčky, krémy a dezerty. Ale thajské polévky vám pravděpodobně bez kokosového mléka příliš chutnat nebudou.

V jakémkoliv jiné receptu vám však nízkotučná smetana jako náhrada kokosového mléka skvěle postačí. V nejhorším případě je možné použít i kravské mléko nebo vodu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno