Domů Zdravé recepty Rady do kuchyně Čím nahradit koriandr

Čím nahradit koriandr

Také milujete vaření exotických jídel, ale ne vždy máte doma ty správné ingredience? Nezoufejte. Dnes vám poradíme, čím nahradit koriandr, aby vaše jídlo chutnalo stále skvěle a po žádné stránce mu opravdu nic nechybělo.

Koriandr patří mezi velmi oblíbené bylinky. Díky svým zvláštním chuťovým vlastnostem a jedinečnému aroma se velmi často používá při přípravě jídel a také v lidové medicíně. A v první varietě ho lze dokonce zaměnit i za jiné bylinky. A jaké vybrat?

Co vlastně obsahuje koriandr

Využívají se všechny jeho části – zelené natě i semena. Těšit se můžete především na komplex vitaminů skupiny B, známý antioxidant vitamin C, ale i opomíjenou síru, mangan, fosfor a samozřejmě také po všech stránkách nezbytný vápník, draslík a bór.

Místo koriandru použijte petržel

Ne všem milovníkům gastronomie však charakteristicky ochucené natě chutnají. Pokud máte tedy v receptu koriandr, ale použít ho nechcete, pak dejte místo něj stejné množství nasekané hladkolisté petržele. Udělá vám opravdu stejnou službu.

S čím koriandr kombinovat

Skvělým partnerem budou této bylince další druhy zeleniny nebo jiné bylinky, které obsahují mnohé prospěšné látky. Jmenovat lze kupříkladu rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.). A to je doslova nabito vitamíny. Najdete v něm takové stálice jako jsou vitamíny C, B, E. A na co se můžete těšit z minerálních látek? Tady bude ve hře především draslík, karoten, lykopen, zeaxanthin a lutein.

Perfektní je také stará dobrá paprika. Odborně je to paprika setá, zvaná též někdy trochu odborněji paprika roční (Capsicum annuum). Najdete v ní především prospěšné vitamíny A, C a K. Pamatujte si, že nejbohatší na tyto látky je papriky červená. Její plody jsou také významným zdrojem minerálů. V jejich čele stojí draslík, fosfor a vápník s hořčíkem.

Koriandr miluje pálivost

Skvěle si to s ním rozdají také všechny pálivé složky, kupříkladu chilli papričky. Ty obsahují alkaloid kapsaicin, který se nám v ústech stará o onu pekelnou pálivost. Zdatně jim sekunduje také vitamin C a beta karoten (ten můžeme znát i jako provitamin A). A nesmíme zapomenout ani na vitaminy skupiny B (vitamin B6) a samozřejmě také velmi známý antioxidant vitamin E, která je perfektní na pleť. Z minerálních látek je poté k dispozici draslík, hořčík a železo.

Pomoci vám může i obyčejná mrkev

Mladé karotky, máslo, koriandr, špetka soli – nic dalšího k dokonalé příloze nepotřebujete. Oblíbená mrkev obecná (Daucus carota) v sobě také obsahuje mnohé cenné živiny. Jde zejména o vitamíny B, C, D, E a K. Tím však její výčet pozitiv ani zdaleka nekončí. Najdete v ní rovněž lecitin, vlákninu s lehce stravitelnou glukózu, které jsou ruku v ruce se sodíkem, vápníkem,draslíkem, fosforem a selenem.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno