Domů Zdravé recepty Rady do kuchyně Čím nahradit sušené mléko

Čím nahradit sušené mléko

Máte vyhlédnutý recept na báječný dezert, ale nevíte, čím nahradit sušené mléko? Ať už nemáte doma dostatek vhodných surovin nebo jednoduše nemůžete konzumovat kravské výrobky, máme pro vás skvělé tipy.

Vyzkoušejte třeba rostlinné alternativy

Pokud hledáte veganskou a chutnou alternativu ke kravskému mléku, měly by vám v hledáčku ulpět nápoje z rýžového prášku. Mléko skvěle nahradí a má i mnoho dalších výhod. Například neobsahuje cholesterol a hodí se pro všechny osoby s intolerancí laktózy. Nezatěžuje tolik trávicí systém a předchází tak poruchám trávení a infekcím. Je také dobrým zdrojem vitamínů B (thiamin, niacin, riboflavin) a najdeme v něm i vitamín D a vápník. Obojí vám při pravidelné konzumaci pomůže udržovat a posilovat tělo a celý imunitní systém. A rýžový nápoj je také dobrým zdrojem sacharidů.

Vsadit lze i na syrovátku

Pokud doma nemáte sušené mléko, ovšem najdete nevyužité balení syrovátky, pak klidně nahraďte mléko tímto bílým práškem v poměru 1:1. Chuťově rozdíl skoro nepoznáte a navíc se se sušenou syrovátkou pracuje stejně dobře, jako se sušeným mlékem. Další možností je také použití sušené smetany do kávy.

Nahradit lze i běžné mléko

Pokud však potřebujete nahradit obyčejné mléko, pak máte možností mnohem více. Záleží jen na tom, do jakého receptu mléko potřebujete a jak sním budete dále pracovat.

Krém se smetanovým základem

Pokud máte v seznamu ingrediencí smetanu, můžete ji obvykle nahradit skoro čímkoliv. Krém můžete například velmi dobře zředit vodou (používám asi 60% krému a 40% vody), nebude poté působit tak těžce. Jen pozor na recepty, které obsahují stabilizátory. Ty totiž mohou mohou ovlivnit konečnou strukturu vašich pečených pokrmů.

Místo mléka použijte jogurt

Další možností je použití zakysané smetany nebo neslazeného (obyčejného) jogurtu. Ale pozor, protože jsou obě tyto látky hustší než běžně používané mléko, mohou ovlivnit vzhled jídel i jejich chuť a konzistenci. Pro tekutější konzistenci proto můžete ještě navíc zředit použitý jogurt nebo zakysanou smetanu trochou vody. A také myslete na to, že obě ingredience dodávají pečeným pokrmům docela jinou chuť. A mohou také ovlivnit kynutí.

Voda s rozpuštěným máslem

Ano, i tohle je dobrá alternativa. V některých případech je možné jako náhražku mléka bez obav použít vodu nebo ještě lépe vodu smíchanou s trochou rozpuštěného másla. Tím docílíte o něco lepšího výsledku než jenom se samotnou vodou. Nedoporučujeme však touto směsí nahrazovat mléko zcela, protože tyto náhražky velmi pravděpodobně negativně ovlivní texturu hotových jídel. Voda obvykle dobře funguje jen v receptech, které vyžadují malé množství mléka (tím je myšleno maximálně několik polévkových lžic).

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno