Čím nahradit syřidlo

Také se chcete pustit do výroby domácí čerstvého sýra, ale nemáte právě po ruce vhodné propriety? Poradíme, čím nahradit syřidlo, aby se výsledek zaručeně povedl a vy tak nemuseli splakat nad výdělkem.

V zásadě jde o recept na výrobu tvarohu, ovšem pokud ho trochu „přetáhnete“, získáte lahodný tvarohový nebo také čerstvý sýr. Ano, to je ten, který se v obchodech prodává v malých plastových kelímcích za nehorázné peníze. Tak proč si ho tedy nezkusit připravit doma?

Sýr

Jak na výrobu sýra za pomoci kyselky

Jednoduše si sýr nebo spíše skoro tvaroh vytvoříte přidáním obyčejné kyselky z obchodu. Recept na to je velmi jednoduchý. Stačí nalít mléko do hrnce (použijte čerstvé, nikoli UHT z kartonové krabice). Bude vám stačit litr. Přiveďte k varu a přidejte jednu polévkovou lžíci kyselky (nemusí to být úplně přesně). Kyselka způsobí vysrážení bílkovin. Pak už jen stačí nechat čerstvý sýr přecedit, okapat a máte zcela hotovo.

Srážet ovšem můžete i kysele

Pokud se ovšem nechcete o všechna pozitiva mléka připravit, můžete ho srážet i kysele. Leckdy je totiž škoda přivádět čerstvé mléko zcela k varu. Jednoduše nechte mléko odpočívat při pokojové teplotě. Samo zkysne. Poté ho patrně zahřívejte a občas mírně míchejte. Nakonec odstavte a nechte vymačkat. Domácí tvaroh bude hotový i zcela bez použití jakéhokoliv syřidla.

A jak dlouho mléko při pokojové teplotě nechat? Nemusí to být nijak moc, obvykle stačí 12-24 hodin. A žádné syřidlo opravdu potřebovat nebudete.

Chtějte hmotu ze které nevystupuje syrovátka

Pokud máte mléko čerstvě nadojené, nechte ho dostát 24-48 hodin. Ano, samozřejmě zkysne již o něco dříve, vy se ovšem potřebujete dostat do fáze, když už z bílé hmoty nebude vystupovat vůbec žádná syrovátka. Až budete mít hotovo, pak mléko pomalu zahřívejte a míchejte. Spíše ho odspodu jakoby nadzvedávejte. Tím se bude hmota rozpadat a to je přesně to, co potřebujete.

Takto zkysnuté mléko by se rozhodně nemělo vařit. Značně se v něm tvořit tvarohové nebo také sýrové zrno. Pokud budete ovšem na míchání příliš tlačit, hmota se rozpadne a vy žádný tvaroh ani sýr mít nebudete. A jak dlouho mléko zahřívat?

Vše záleží na vaší chuti

Jednoduše ochutnávejte. Mléko by mělo zůstat měkké. Jakmile příliš ztuhne, bude už na záchranu pozdě. Poté ho nechte vychladnout a nakonec ho sceďte nebo z něj ručně vymačkejte přebytečnou tekutinu.

Tvaroh, který získáte, bude vhodný na pečení

Výsledkem bude hmota, která se díky své tuhosti bude skvěle hodit na pečení. Chcete mléko spíše řidší? Pak není nic jednoduššího, než ho naředit s mlékem. Uvidíte, že se vám celý výsledek zaručeně povede. Přesně takto připravovaly tvaroh nebo čerstvý sýr naše babičky, které žádná moderní syřidla neměly k dispozici.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno