Domů Zdravé recepty Rady do kuchyně Čím nahradit vinný ocet?

Čím nahradit vinný ocet?

Vinný ocet se dnes běžně používá v kuchyni. Podle toho, z jakého se vyrábí vína, jej můžeme zakoupit v různých barvách. Nejznámější je bílý vinný ocet a červený vinný ocet, sehnat se ale dá i růžový ocet. Než z hroznového vína vznikne ocet, může to nějakou dobu trvat. Bakterie totiž potřebují určitý čas, tmu a přístup vzduchu. Můžete je zakoupit v obchodech se zdravou výživou nebo také v zahradnických potřebách. Bakterie můžete nahradit nepasterizovaným a nefiltrovaným jablečným octem.

Vinné octy

Domácí vinný ocet

Vinný ocet si můžete vyrobit doma sami, a to nejlépe v kameninové nádobě s širokým hrdlem. Toto hrdlo je dobré převázat plátýnkem, které propouští vzduch, ale zabrání tomu, aby se v tekutině „koupaly“ mušky (a jiný hmyz). Vzhledem k tomu, že je důležité splnit další dvě podmínky: chlad a tmu, je nejlepší nádobu s budoucím octem umístit do sklepa nebo chladné komory. Na výrobu jednoduše stačí, když víno, které už nebudete pít, smícháte s bakteriemi (popřípadě živým jablečným octem) v poměru 1:3 (či 1:4).

Vinný ocet použití

Vinný ocet je možné použít zejména ve studené kuchyni. Můžete jej přidat do jakéhokoli salátu, například jako zálivku vinaigrette. Můžete jej ale použít také na výrobu domácí majonézy, k ochucení omáček či polévek. Bílý vinný ocet se používá k jídlům, ke kterým se hodí bílé víno; červený vinný ocet se hodí k jídlům, které spárujete s červeným vínem. A protože existují dva druhy vinného octa, budeme je nahrazovat podle toho, jakou mají barvu.

Čím nahradit bílý vinný ocet?

Možností je spousta, záležet bude zejména na tom, na co budete chtít ocet použít. Rozhodně se nevyplácí použít balsamicový ocet, který má příliš výraznou chuť. Zde je několik nápadů na dobré náhražky:

Červený vinný ocet

Asi nejpodobnější chuť bílého vinného octa má ten červený. Liší se sice barvou a trochu i chutí (červený vinný ocet má výraznější chuť), ale lepší náhradu nenajdete. Nahrazujeme je v poměru 1:1.

Vinné octy

Rýžový ocet (neochucený)

Velmi podobnou chuť má také rýžový ocet, který se vyrábí z fermentované rýže. Je typický zejména pro asijskou kuchyni, kde se používá jako zálivka do salátů nebo i jiných pokrmů. Na etiketě si ale přečtěte, zda tento ocet nebyl dochucen cukrem a solí, ten se totiž používá do sushi rýže a jeho chuť už není tolik podobná.

Sherry ocet

Sherry ocet je další náhražkou octa z bílého vína; jeho chuť je středně plná a lehce nasládlá. Jeho chuť je tedy výraznější, než u bílého vinného octa. Oceníte ho zejména ve španělské kuchyni. Tento ocet se vyrábí fermentací vín sherry.

Jablečný ocet

Pokud nemáte ani jeden z předcházejících octů, můžete zkrátka použít jeden z nejběžněji používaných octů: jablečný. Můžete si jej vyrobit doma z jablečných slupek. Jeho chuť je opět výraznější, než u bílého vinného octa, ale funguje to velmi dobře.

Jablečný ocet

Šampaňský ocet

Jedná se o méně známý ocet, který se vyrábí ze šampaňského, které se nechá zkvasit. Má velmi jemnou chuť, takže ve srovnání s bílým octem není tak intenzívní. Tento chuťový tón vám v některých zálivkách může chybět.

Citronová šťáva

Pokud ocet používáte do studeného pokrmu a to zejména pro jeho kyselou chuť, můžete si vystačit s pouhou citronovou šťávou. Problém je ten, že citron chutná jako citron, a nikoli jako ocet. Citronové šťávy bude v zálivce zapotřebí o trochu více, než je množství bílého vinného octa.

Čím nahradit červený vinný ocet?

Také červený ocet můžete úspěšně nahradit, a to opět zejména jinými druhy octa. Zde je pár tipů, které se můžou hodit:

Bílý vinný ocet

Také v případě bílého vinného octa je třeba opakovat, že nejpodobnější chuť má ten červený. Nahrazujeme je ve stejném poměru. Pokud máte méně červeného octa, než potřebujete do receptu, můžete jej snadno smíchat s bílým vinným octem, abyste doplnili požadované množství.

Balsamicový ocet

Tento ocet je běžnou surovinou používanou do salátů. Vyrábí se z fermentované hroznové šťávy, takže vstupní surovina (hrozny) zůstávají stejné. Počítejte ale s tím, že balsamicový ocet je hustší, tmavší a má sladší chuť. Je proto možné, že budete muset použít citronovou šťávu (nebo něco kyselého), abyste docílili co nejpodobnější chuti. Nahraďte jej v poměru 1:1. Pokud se vám zdá příliš hustý, můžete jej naředit bílým octem nebo červeným vínem.

Balsamico

Bílý ocet s červeným vínem

Domácí napodobeninou červeného vinného octa je smíchání bílého octa a červeného vína, a to v poměru 1 díl červeného vína a 3 díly bílého octa. Je vhodné nechat směs několik hodin uležet, pokud ale nemáte čas, můžete jej použít také okamžitě.

Sherry ocet

Nahradit může zdárně bílý i červený vinný ocet. Má slabší chuť než červený vinný ocet, takže můžete potřebovat větší množství. Obecně se ale používá v poměru 1:1. Sherry ocet je skvělý pro zpestření pečené zeleniny, masa, polévek, marinád a zálivek.

Tamarindová pasta

V tomto případě se nejedná o ocet. Vzhledem k tomu, že pasta je vyrobena z kyselého tamarindového ovoce, svou chutí lehce připomíná červený vinný ocet. Dobře jej upotřebíte zejména do indických a asijských pokrmů. Ale dejte si pozor, nefunguje dobře v každém receptu. Jeho chuť je velice výrazná, takže jej používejte s opatrností. Nevýhodou je také nedobrá dostupnost pasty.

Malinový ocet

Malinový ocet se vyrábí s fermentovaných malin a má podobnou barvu jako červený vinný ocet, i když je o něco sladší. Nahrazujeme jej v poměru 1:1. Hodí se do salátových dresinků či do marinád na maso. Malinový ocet můžete využít také k přípravě osvěžujícího letního nápoje: smíchejte jej se zázvorovým pivem a ledem. Protože je sladší, budete možná omezit sladké přísady v receptu nebo přidat něco kyselého, jako je například citronová šťáva.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno